Anna Ignatowicz-Glińska - kompozytorka napędzana przez emocje

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 20:41
Anna Ignatowicz-Glińska, kompozytorka rodem z Warszawy, wychowanka Szabolcsa Esztenyiego i Włodzimierza Kotońskiego ma rękę do instrumentów sztabkowych, takich jak marimba czy wibrafon - to bohaterka audycji "Nowa Polska".
Anna Ignatowicz-Glińska ma rękę do instrumentów sztabkowych, takich jak marimba czy wibrafon
Anna Ignatowicz-Glińska ma rękę do instrumentów sztabkowych, takich jak marimba czy wibrafon Foto: Shutterstock/Mind Pro Studio

Utwory artystki, takie jak "toccata" na marimbę solo czy "Passacaglia" na marimbę i wibrafon, weszły do repertuaru perkusistów na całym świecie.

Skomponowane w 2015 roku dla Katarzyny Myćki "Postludium" na marimbę solo, utwór tyleż trudny, co fascynujący, na premierę musiał poczekać sześć lat – wykonany i nagrany w 2021 roku będzie tematem mojej rozmowy z kompozytorką.

W programie audycji znajdą się też profetyczne pieśni na sopran (Aleksandra Resztik-Wesołowska) i fortepian (Katarzyna Ewa Sokołowska) do słów Zuzanny Ginczanki oraz "Apotropeion" skomponowany podczas lockdownu.

Anna Ignatowicz-Glińska jako kompozytorka reaguje na zewnętrzne zdarzenia z perspektywy losu pojedynczego człowieka, jego smutku, bólu, a także radości i uniesień – to napędza jej twórczą wyobraźnie.

Zapraszam na spotkanie z kompozytorką i jej muzyką.

Ewa Szczecińska.

***

Audycja "Nowa Polska" w poniedziałek (2.12) w godz. 15.00-16.00.

am 

Czytaj także

Tadeusz Wielecki. Od lekcji kontrabasu do kompozytorstwa

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 13:00
- Już od wczesnego dzieciństwa miałem inklinacje do muzyki. Śpiewałem piosenki, słuchałem radia, konstruowałem prymitywne instrumenty. W domu pojawiło się pianino. Kiedy w pobliżu otwarto ognisko muzyczne, mama mnie zapisała na lekcje. Bardzo się w to wciągnąłem - mówił w Dwójce kompozytor i kontrabasista Tadeusz Wielecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarina Gryvul - utalentowana ukraińska kompozytorka

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 15:00
Bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska" była Katarina Gryvul, wybitnie utalentowana kompozytorka ukraińska o złożonych, polsko-rumuńsko-ukraińskich korzeniach. Artystka, która od kilku lat mieszka w Krakowie, opowiadała o swojej drodze ze Lwowa do Krakowa oraz o pracy nad utworem "Uhtceare", zainspirowanym malarstwem Józefa Chełmońskiego.
rozwiń zwiń