Żydowski kompozytor i jego utracony dorobek - Dawid Ajzensztadt

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 16:00
W wieku 31 lat objął prestiżowe stanowisko kierownika chłopięco-męskiego chóru w Wielkiej Synagodze na Placu Tłomackie 7 w Warszawie. Okres jego działalności w tym ważnym ośrodku kultury żydowskiej uważa się za szczególnie udany. Kim był Dawid Ajzensztadt?
Jakub Stefek o odnalezionej muzyce Dawida Ajzensztadta. Grafika koncertowa.
Jakub Stefek o odnalezionej muzyce Dawida Ajzensztadta. Grafika koncertowa. Foto: mat.prom.

Dawid Ajzensztadt urodził się w 1890 roku w Nasielsku. Zginął wraz z żoną zamordowany przez hitlerowców w 1942 roku w Treblince. Do niedawna większość jego kompozytorskiego dorobku uważano za bezpowrotnie utracony, jednak dzięki poszukiwaniom prowadzonym między innymi przez organistę Jakuba Stefka ukazała się właśnie płyta z muzyką Ajzensztadta.

Posłuchaj
50:48 2025_01_13 15_00_04_PR2_Mloda_polska.mp3 Żydowski kompozytor i jego utracony dorobek - Dawid Ajzensztadt (Młoda Polska/ Dwójka)

 

Wykonanie:

  • Wojciech Parchem – tenor,
  • Zespół wokalny Mach Match 
  • Jakub Stefek – fisharmonia
  • całość przygotowała i poprowadziła Lilianna Krych.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadzenie: Ewa Szczecińska

Data emisji: 13.01.2025

Godz. emisji: 15.00

zch/

Czytaj także

Tomasz Opałka - kompozytor i synesteta

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 16:00
Bohaterem ostatniej w tym roku audycji cyklu "Nowa Polska" był Tomasz Opałka - kompozytor, który wydał właśnie płytę ze znakomitymi utworami przeznaczonymi na instrumenty solowe i orkiestrę traktowaną jako organizm, w którym jest miejsce na eksponowanie indywidualnych partii solowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzmienia dwóch gdańskich carillonów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2025 17:00
Pierwsze, tegoroczne spotkanie w cyklu Nowa Polska wypełniły brzmienia dwóch gdańskich carillonów. W ostatnich latach, z inicjatywy Filipa Berkowicza, powstało na nie kilka utworów. Zamówienia cały czas są kontynuowane - w tym roku możemy spodziewać się kompozycji Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Pawła Szymańskiego.
rozwiń zwiń