Wiaczesław Kyryłow ma lat 25. Urodził się w Doniecku, z którego wyjechał w wieku siedemnastu lat - było to w 2014 roku. Pierwsza rosyjska inwazja w Donbasie wygnała nastoletniego artystę z rodzinnych stron. Studiował potem kompozycję w Charkowie u Aleksandra Gugiela, jednak jego miejscem na ziemi od dawna jest Kraków.
Dlaczego trafił właśnie do Krakowa? Czy fakt, że pochodzi z mieszanej rodziny – jego matką jest Polką, ojcem – Ukrainiec wpłynął na wybór Polski jako miejsca studiów? Czy jego ukraińskie dzieciństwo i wczesna młodość wpłynęły na komponowaną przez niego muzykę? Może świadczyć o tym ujawniające się niekiedy czarne poczucie humoru... A on sam jako ważnych dla siebie twórców wskazuje Mortona Feldmana i Tomasza Sikorskiego.
Nie interesuje go muzyka jako ozdobnik, miły dodatek do ciężkiego życia, lecz muzyka jako sztuka ważna, dotykająca sedna rozważań nad ontologią naszego istnienia w świecie.
Zapraszam na spotkanie z kompozytorem i jego muzyką.
Ewa Szczecińska
59:10 2023_04_27 22_00_05_PR2_Nowa_Polska.mp3 Wiaczesław Kyryłow - muzyka, która waży (Nowa Polska/Dwójka)
Program (wszystkie utwory autorstwa W. Kyryłowa):
- Zeitschaft, wykonawcy: Jakub Gucik - wiolonczela i sampler
- essay on the fall, wyk. Martyna Zakrzewska – fortepiano, Piotr Peszat - live electronics
- не будь ко мне жестоко, wyk.J akub Gucik – wiolonczela, Wiesław Ochwat – akordeon;
- late evening/gothic blue na zespół kameralny instrumentów barokowych i współczesnych i sampler, wyk. {oh!} trio ({oh!} Orkiestra Historyczna: Martyna Pastuszka - skrzypce barokowe, Krzysztof Firlus - viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn, Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble: Krzysztof Guńka - saksofon altowy, Martyna Zakrzewska - sampler (MIDI-keyboard), Jakub Gucik – wiolonczela
***
Tytuł audycji: Nowa Polska
Prowadziła: Ewa Szczecińska
Gość: Wiaczesław Kyryłow (kompozytor)
Data emisji: 27.04.2023
Godz. emisji: 22.00
pg