16 marca 1960 roku na ekranach kin pojawił się film "Do utraty tchu" Jean-Luca Godarda. Od tego momentu w kinie wiele się zmieniło. Reżyser w jednym z wywiadów przyznał, że kręcąc ten obraz nie wiedział, co będzie robił podczas kolejnych dni zdjęciowych.
Film, który początkowo miał być thrillerem o ludziach opętanych myślami o śmierci, zmieniał swoją formę stopniowo, podczas 4-tygodniowej realizacji. Wielka improwizacja zaowocowała przełomową propozycją w rozwoju kina i najważniejszym obrazem w toku kształtowania się nowej fali. "Do utraty tchu" zadecydowało o tym, jak w ciągu najbliższych dziesięcioleci będą wyglądały filmy.
W audycji świętowaliśmy 60. rocznicę filmu, który zrewolucjonizował podejście do kina oraz rozmawialiśmy o nowej produkcji, która opowiada historię Jean Seberg - odtwórczyni głównej roli w "Do utraty tchu". W filmie "Seberg" rolę aktorki i zaangażowanej społecznie aktywistki, obserwowanej przez FBI gra Kristen Stewart. Aktorkę można było usłyszeć w audycji. Naszym gościem był również krytyk filmowy Piotr Czerkawski.
***
Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe
Prowadziła: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 22.03.2020
Godzina emisji: 9.30
pg