Krzysztof Jakowicz: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - to moje credo [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2024 12:12
- Grałem w Kaliszu koncert, na który przyjechała wycieczka ze szkoły muzycznej w Turku. Jeden z uczniów podszedł do mnie po występie i nieśmiało zapytał o moje muzyczne credo. Odpowiedziałem mu z największą szczerością: grać lepiej od siebie samego z wczoraj - mówił w Dwójce Krzysztof Jakowicz, wybitny skrzypek.
Krzysztof Jakowicz uważany jest za skrzypcowego prawnuka Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego
Krzysztof Jakowicz uważany jest za "skrzypcowego prawnuka" Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza WrońskiegoFoto: Marcin Dławichowski/PR

Prof. Krzysztof Jakowicz - wirtuoz skrzypiec oraz znakomity pedagog, który wykształcił wiele pokoleń muzyków - 30 września świętował swoje 85. urodziny.

Posłuchaj
50:11 Dwójka cafe muza 20.10.2024.mp3 Krzysztof Jakowicz - "skrzypcowy prawnuk" Wieniawskiego i mentor kilku pokoleń (Cafe Muza/Dwójka) 

Dzień jak co dzień

- Od pewnego czasu obchodzę urodziny właściwie codziennie, więc to nie jest dla mnie jakoś szczególnie zdumiewające, że mam tyle lat, ile mam. Zdumiewające jest natomiast to, że w moim wieku mogę się dzielić tym, co umiem, z ludźmi. Daje mi to wielką radość i satysfakcję. Mam nadzieję, że słuchacze ją podzielają - wyznał gość Cafe "Muza".

Czytaj także:

Krzysztof Jakowicz nadal koncertuje, za każdym razem angażując się bez reszty w wykonywany repertuar. - Zawsze uważam, że ten koncert, który w tej chwili gram jest najważniejszy w życiu. To jest może męczące, wymaga wielkiego wysiłku, ale wynika z szacunku dla tych, dla których gramy. Zwłaszcza dla tych, którzy przychodzą po raz pierwszy na koncert - podkreślał artysta.

Mniej nie znaczy gorzej

Dawniej w kalendarzu Krzysztofa Jakowicza było nawet 150 koncertów rocznie, dziś jest ich około 30-40. - Dzięki temu mogę lepiej się do nich przygotować i realizować moje postanowienie, żeby grać lepiej od siebie samego z wczoraj - zdradził skrzypek.

Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich wirtuozów jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, János Starker, Henryk Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Uważany jest za "skrzypcowego prawnuka" patrona tego prestiżowego konkursu.

Jakowicz - znak jakości

Artysta jest wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, jak np. Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele, Festiwal w Starym Krakowie, London City Festival, oraz festiwale w Bregenz i Schleswig-Holstein. Występuje ze sławnymi orkiestrami, takimi jak: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra "Amadeus".

Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem Jakowiczem. Współpracuje także z innymi wybitnymi artystami różnych generacji, m.in. Joanną Bocheńską, Krystyną Borucińską, Bronisławem Gimplem, Krzysztofem Jabłońskim, Stefanem Kamasą, Mischą Kozłowskim, Krzysztofem Maroskiem, Waldemarem Malickim, Robertem Morawskim, Tomaszem Strahlem, Władysławem Szpilmanem, Tsuyoshi Tsutsumi, Marcinem Zdunikiem.

[korzystano z materiałów prom. artysty]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Karol Furtak

Gość: prof. Krzysztof Jakowicz (skrzypek, pedagog)

Data emisji: 20.10.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/wmkor

Czytaj także

Jakowicz: Dwójka powinna zarażać inne stacje

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 16:00
- Ludzie słuchają Dwójki w miesjach, którte trudno nawet znaleźć na mapie - podkreślił wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz goszczący na naszych urodzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: Beethoven wpłynął na moje wyniki w ping ponga

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 13:30
- Od dzieciństwa gram w ping ponga. W pierwszym semestrze studiów na Indiana University w Bloomington zdobyłem mistrzostwo uczelni we wszystkich kategoriach: w singlu, deblu i mikście. A potem, w drugim semestrze niestety już tylko wicemistrzostwo, bo musiałem ćwiczyć Koncert Beethovena, który zabierał mi dużo czasu - mówił w Dwójce wirtuoz skrzypiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: skrzypce są właściwie moim jedynym nałogiem

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:06
W tym roku obchodzi 80. urodziny. Mówi, że najważniejsze jest życie tu i teraz. Jeszcze do niedawna świetnie grał w ping-ponga, ale przede wszystkim genialnie gra na skrzypcach. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" jest ceniony skrzypek Krzysztof Jakowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żeby człowiek robił postępy, musi być niezadowolony

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 09:44
- Na ogół nie lubię słuchać swoich nagrań, ale jest parę w Polskim Radiu, które chętnie bym widział na płycie. Na przykład "Sonata" Debussy'ego czy "Sonata z trylem diabelskim" George'a Enescu. To są utwory, których lubię słuchać i jestem zdumiony, że są na niezłym poziomie - opowiadał polski skrzypek, tegoroczny zwycięzca Złotego Fryderyka 2020 w kategorii muzyki poważnej.
rozwiń zwiń