Jeden z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie
Dusznicki festiwal jest jednym z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w sierpniu 1946 roku z okazji uczczenia 120. rocznicy koncertów charytatywnych 16-letniego Fryderyka Chopina. W swojej kilkudziesięcioletniej historii festiwal przeszedł znaczącą ewolucję - początkowo był imprezą krajową poświęconą wyłącznie twórczości Fryderyka Chopina, z czasem otworzył się na artystów z zagranicy i repertuar innych kompozytorów.
Wybitni pianiści oraz instrumentaliści innych specjalności
Dla występujących artystów, Duszniki od początku były szczególnym i wymagającym miejscem, skupiającym zainteresowanie koneserów muzyki Chopina. Festiwal w Dusznikach zawsze był gwarantem najwyższego poziomu artystycznego i często miejscem pierwszych polskich występów przyszłych wielkich sław światowej pianistyki. Występowali tu przede wszystkim wybitni pianiści, ale też instrumentaliści innych specjalności, a ich nazwiska były magnesem dla melomanów.
Do Dusznik zaprasza Piotr Paleczny
Na tegoroczny festiwal w "Poranku Dwójki" zapraszał jego dyrektor artystyczny, prof. Piotr Paleczny. - Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - opowiadał.
Inauguracja z Francesco Piemontesim
Koncert inauguracyjny zaplanowano na piątek, 4 sierpnia, a jego transmisji można było wysłuchać w audycji "Letnia promenada". Wystąpił szwajcarski pianista Francesco Piemontesi, laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety - Bruksela 2007.
Niedziela z Kevinem Chenem
Następnie w niedzielę, 6 sierpnia, retransmitowaliśmy recital z tego dnia kanadyjskiego pianisty Kevina Chena, laureata I nagroda Konkursu im. Artura Rubinsteina – Tel Aviv 2023 oraz I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego - Genewa 2022. Z artystą w przerwie koncertu rozmawiał Marcin Majchrowski.
Hina Maeda i Michał Francuz w piątek
Do sali koncertowej w Dusznikach-Zdroju przenieśliśmy się ponownie w piątek, 11 sierpnia, by wysłuchać wspólnego występu zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu - Hiny Maedy oraz pianisty Michała Francuza.
Kate Liu na finał
Wreszcie w sobotę, 12 sierpnia, transmitowaliśmy koncert finałowy tegorocznego festiwalu. Jego bohaterką była amerykańska pianistka Kate Liu, laureatka III nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku.
Relacje i specjalne audycje
Ponadto relacje Róży Światczyńskiej i Marcina Majchrowskiego z 78. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju pojawiały się codziennie w "Wiadomościach kulturalnych" oraz audycjach "Poranek Dwójki" i "Wybieram Dwójkę". Festiwalowy charakter miała również Cafe "Muza" (6.08, godz. 10.00), gdzie rozmawialiśmy z prof. Ireną Poniatowską, podobnie było w przypadku programu "Chopin osobisty" (6 i 13.08, godz. 16.00).
pg