Antoni Szałowski - kompozytor, który zasługuje na przypomnienie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 19:00
- Niezwykła postać. Postać praktycznie zapomniana; nieznana większości melomanów chodzących do filharmonii, kupujących płyty, słuchających muzyki współczesnej. A szkoda, bo to wielki kompozytor; chyba jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów specjalizujących się w stylu neoklasycznym - tak Krzysztof Herdzin zapraszał na to wydanie audycji "Kalambury z partytury", którego bohaterem był Antoni Szałowski.
Wybitnym osiągnięciem artystycznym spod ręki Antoniego Szałowskiego (na zdj.) była Uwertura, która znalazła się w repertuarze wielu zagranicznych orkiestr
Wybitnym osiągnięciem artystycznym spod ręki Antoniego Szałowskiego (na zdj.) była "Uwertura", która znalazła się w repertuarze wielu zagranicznych orkiestrFoto: źródło: PWM

Całe swoje dorosłe życie Antoni Szałowski (1907-1973) spędził w Paryżu, był uczniem słynnej Nadii Boulanger.

- Do pewnego momentu był w Polsce honorowany, był bardzo popularny na świecie. Jak pamiętamy jednak z historii, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wielu wybitnych polskich kompozytorów, którzy żyli na emigracji, zaczęło być represjonowanych. Te represje wyglądały w różny sposób. Głównie chodziło o to, że ich utwory nie były grane, ich nazwiska były przemilczane w oficjalnych mediach. Taka też była historia Antoniego Szałowskiego - tłumaczy Krzysztof Herdzin.

Jak podkreśla gospodarz audycji, w niedzielne popołudnie przez dwie godziny słuchaliśmy fantastycznej muzyki. - Lekkiej, pogodnej, radosnej, ruchliwej, dosyć mocno zbliżonej do twórczości Stefana Kisielewskiego, którego sylwetkę i muzykę prezentowałem kilka tygodni temu - przypomniał.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

Audycja poświęcona Stefanowi Kisielewskiemu, zwanemu też Kisielem, do odsłuchania tutaj >>>


Posłuchaj
111:37 2022_08_28 16_59_42_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Antoni Szałowski - kompozytor, który zasługuje na przypomnienie (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Krzysztof Herdzin: moja muzyka ma swój stempel czasu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 10:00
- Twórczość artystyczna to komentarz do rzeczywistości, okazywanie na zewnątrz tego, co się dzieje w mojej głowie i sercu. Każdy koncert, każdy album ma stempel czasu, w którym żyję. Interesuję się różnymi stylistykami. Od mojej pierwszej płyty z Chopinem w 1995 roku staram się, aby każda następna była trochę inna - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Herdzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar - muzyczna różnorodność

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 07:00
Na Zachodzie znany jest głównie jako twórca muzyki filmowej, w Polsce pamiętamy też, że tworzył również muzykę klasyczną - sonaty, symfonie, uwertury i koncerty. Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Kilarem i jego różnorodną twórczością.
rozwiń zwiń