Zbigniew Namysłowski - pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 18:24
Audycja z cyklu "Kalambury z partytury" była osobistym pożegnaniem ze Zbigniewem Namysłowskim, w którego zespole Krzysztof Herdzin spędził prawie 6 lat. Legendarny jazzman zmarł 7 lutego w wieku 82 lat.
Zbigniew Namysłowski był laureatem ogromnej liczby nagród i zwycięzcą wielu ankiet czytelników i krytyków prestiżowych polskich i zagranicznych magazynów muzycznych
Zbigniew Namysłowski był laureatem ogromnej liczby nagród i zwycięzcą wielu ankiet czytelników i krytyków prestiżowych polskich i zagranicznych magazynów muzycznychFoto: Filip Blazejowski/Forum

Zbigniew Namysłowski (1939-2022) to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, wybitny saksofonista, kompozytor i lider zespołów. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

Zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później - jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił w roli wiolonczelisty z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista.

Nagrał ponad 30 autorskich płyt. Takie albumy, jak "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky" czy "Air Conditon" zdobyły ogromną popularność oraz zostały uznane przez magazyn "Jazz Forum" za płyty wszech czasów w polskim jazzie. Jego album "Lola" z 1964 roku to pierwszy krążek nagrany przez polskiego jazzmana, który ukazał się poza granicami Polski - powstał w Londynie w wytwórni Decca, tam, gdzie nagrywali The Rolling Stones.

Do najbardziej znanych kompozycji artysty należą: "Der Schmalz Tango", "Jasmin Lady", "Double Trouble Blues", "Western Ballad", "Quiet Afternoon", "Sprzedaj mnie wiatrowi". Jest on też autorem wielu utworów inspirowanych folklorem. "Piątawka", "Siódmawka", "Zabłąkana owiecka", "1.2.3.4...", "W to Mi Graj", "Bop-Berek", to niektóre z nich. Chętnie łączył jazz z muzyką klasyczną. Jest autorem takich projektów, jak m.in. "Mozart in Jazz" oraz "Mozart Goes Jazz".

Gospodarz audycji, Krzysztof Herdzin, grał u boku Zbigniewa Namysłowskiego przez 6 lat. Jak mówił,​ zmarły artysta był jego najważniejszym nauczycielem jazzu.


Posłuchaj
119:56 2022_02_13 17_00_09_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Krzysztof Herdzin o Zbigniewie Namysłowskim (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 13.012.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Zbigniew Namysłowski Quintet w Jazz.PL. Zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 06:56
- W tym roku minie dokładnie 60 lat od chwili, gdy pismo "Jazz" opublikowało wyniki ankiety zatytułowanej "Jazz na szczycie". Wówczas w 1961 roku Zbigniew Namysłowski został okrzyknięty muzykiem roku, także puzonistą i saksofonistą roku. Minęło 60 lat, na niebie i na ziemi jest masa dowodów, które udowadniają, że z tego szczytu Zbigniew Namysłowski nigdzie się nie wybiera - mówił podczas koncertu nestora polskiej muzyki jazzowej redaktor radiowej Dwójki Roch Siciński. Obejrzyj wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Namysłowski: zaczęło się od saksofonu Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:02
- Jechaliśmy pociągiem z zespołem Hot Club Melomani, który miał w zwyczaju grać w dwóch różnych stylach. Jeden skład był tradycyjny, drugi – nowoczesny. W tym nowoczesnym grał m.in. Krzysztof Komeda. Wtedy był taki zwyczaj, że pianiści podgrywali sobie na różnych dodatkowych instrumentach. U Krzysztofa był to saksofon altowy - mówił legendarny muzyk, który już w najbliższy piątek (19.03) wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń