09:18 _PR2_AAC 2020_06_15-16-46-59.mp3 Książkowe rekomendacje prof. Marty Wyki (Literackie witaminy/Dwójka)
Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką
Jak mówiła prof. Marta Wyka, książka Tomasza Potkaja jest biografią i legendarnego twórcy "Przekroju", i tego pisma, opowieścią o "cywilizacji Przekroju".
- Określenie cywilizacja "Przekroju" wzięło się od Gałczyńskiego z wiersza "Wjazd na wielorybie". Można by się zastanawiać, czym była dla nas, dla mojego pokolenia, ta cywilizacja. Pismo to ofiarowywało nam jakiś zupełnie inny świat, od którego siłą rzeczy byliśmy wówczas odcięci. A poza tym było bardzo dobre: wzorowane na przedwojennych "Wiadomościach Literackich" - podkreślała prof. Marta Wyka.
Przypominała jednocześnie, że Marian Eile zaczynał swoją pracę jako rysownik i dziennikarz właśnie w "Wiadomościach Literackich". - Potem do pewnego stopnia usiłował, na tyle, na ile to było możliwie, przenieść ten wzór na grunt krakowski. I to mu się znakomicie udało.
Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką >>>
Dzięki książce Tomasza Potkaja, opowiadała prof. Marta Wyka, wiele możemy się dowiedzieć o życiu Eilego, "artysty antykonsumpcyjnego". W audycji nie zabrakło również wspomnień osobistych. - Mariana Eliego miałam okazję obserwować z daleka. Był gwiazdą, która dla mnie, młodej dziewczyny, świeciła z daleka. Nigdy go nie poznałam osobiście, ale… znalazłam się na jednej z okładek "Przekroju" - zdradziła prof. Marta Wyka.
Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: prof. Marta Wyka (historyk literatury i krytyk literacki; autorka m.in. takich książek jak "Światopoglądy młodopolskie", "Przypisy do życia", "Czytanie Brzozowskiego")
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 16.45