W ostatnim czasie Mariusz Szczygieł przeczytał biografię Oty Pavla, znanego w Polsce ze zbioru opowiadań "Śmierć pięknych saren". Ota był komentatorem i dziennikarzem sportowym, a w jego książkach znaleźć można potężną dawkę optymizmu. - Musimy pamiętać, że o słońcu, te bardzo antydepresyjne książki pisał człowiek w okropnej depresji i najczęściej w szpitalu psychiatrycznym - podkreślił gość Dwójki. - To jest paradoks, że za słońcem czasami kryje się ciemność.
Czytaj także:
"Kołysanka z huraganem" autorstwa Justyny Wicenty to kolejna polecana przez reportażystę książka o poszukiwaniu światła. - To jest rzecz, która pokazuje jak kobieta, której umiera dwumiesięczne dziecko, szuka słońca, jak usiłuje przeżyć żałobę, a jest historyczką sztuki, poprzez sztukę usiłuje dojść do jasności - opowiadał. - Musi się czasami zdarzyć coś niedobrego, żebyśmy mogli dostrzec coś innego w pełni, żebyśmy mogli życie przeżyć w pełni. Bardzo ciekawa książka dla wszystkich, którzy szukają słońca - zachęcał Mariusz Szczygieł.
Pisarza zainteresowała również wydana w tym roku "Biblia a korzenie reportażu. Glosa do historii i teorii gatunku". - Zawsze uważałem, że Jezus Chrystus jest najbardziej znanym bohaterem czterech reportaży, a Kazimierz Wolny-Zmorzyński postanowił założyć, że Ewangelie są tekstami dokumentalnymi - mówił gość "Witamin". - O postawie ewangelistów pisze jak o postawie współczesnych reporterów.
Mariusz Szygieł opowiadał także w audycji o nieprzetłumaczonej na język polski biografii Milana Kundery autorstwa Jana Novaka, która w Czechach odbiła się szerokim echem.
Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: Mariusz Szczygieł (reporter, pisarz)
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 16.45