Adam Zagajewski zmarł 21 marca tego roku, 7 marca odszedł prof. Jacek Łukasiewicz, znakomity literaturoznawca, świetny krytyk i poeta, a 1 listopada ubiegłego roku zmarł Janusz Szuber. Według gościa Dwójki tych poetów łączy bardzo wiele, m.in. dobre przestudiowanie tekstów kultury. Są to wiersze o śladach, głosach, które się zachowały, choć ludzie odeszli, swoiste dialogi ponad czasem.
- W obu przypadkach poeci sięgają do autobiografii, są to wiersze refleksyjne, o stawaniu się poetą, człowiekiem świadomym. Oba te tomy z głębi przekonania polecam - dodał Wojciech Ligęza.
10:11 _PR2_AAC 2021_05_14-16-47-00.mp3 Wojciech Ligęza o poezji Adama Zagajewskiego i Janusza Szubera (Literackie witaminy/Dwójka)
W przypadku Adama Zagajewskiego mamy do czynienia z poetą, który szerzył teksty wielkich poetów XX wieku i przyjaźnił się z całym światem poetyckim, obracał się w środowisku międzynarodowym. Rozważał kwestie dziejów, wpisując w to zagadnienia historiozoficzne i etyczne - podkreślił literaturoznawca.
Czytaj też:
Tadeusz Dąbrowski: Zagajewski opiewał okaleczony świat
Marian Sworzeń: na nowo sięgnąłem po Zagajewskiego
- Natomiast wiersze Janusza Szubera to poezja niezmiernie sensualna, pełna dialogu ludzi i przedmiotów, mająca charakter domowy. Ma swe szczególne mikrokosmosy, to sanockie genius loci przemawia bardzo mocno. Jednocześnie w czasach szalonych, zmiennych, to co jest fantazją, kreacją, daje człowiekowi pełne oparcie, zwłaszcza, że nasze istnienie jest tak bardzo kruche - zauważył Wojciech Ligęza.
Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Kinga Michalska
Gość: Wojciech Ligęza (literaturoznawca, eseista, krytyk literacki)
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 16.45
mo