Dariusz Gawin: chciałem być twórczym człowiekiem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 12:59
- Pisaliśmy, dyskutowaliśmy. Potrafiliśmy całą noc przegadać na tematy teoretyczne, okołofilozoficzne - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia prof. Dariusz Gawin, historyk idei, publicysta. 

POSŁUCHAJ I ZOBACZ: 

YT - oficjalny kanał Dwójki Polskiego Radia 

Dziś prof. Gawin, rocznik 1964, jest historykiem idei, wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, szefem Instytutu Stefana Starzyńskiego, także kierownikiem Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Studiował historię, doktoryzował się z nauk humanistycznych, profesurę zaś osiągnął w zakresie nauk społecznych. Ponadto gra na gitarze solowej.


Posłuchaj
59:56 2021_05_22 12_00_01_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Prof. Dariusz Gawin m.in. o swoich życiowych wyborach i o tym jak omal nie został gitarzystą rockowym (Mazurek słucha/Dwójka)

 Wchodząc w dorosłe życie w skomplikowanych czasach nasz gość od początku wiedział, że chce być "twórczym człowiekiem". - Dlatego najpierw była gitara, a potem było pisanie - podkreślił.  

Czytaj też:

Pod koniec studiów przyszły badacz zaczął publikować w prasie historycznej. - W czasopiśmie "Mówią wieki" był to przyczynek o "Chimerze" Juliana Przesmyckiego. Pamiętam jak poszedłem do kiosku przy Rondzie Wiatraczna kupić ten numer - wspominał. - Miałem wrażenie, że wszyscy na mnie patrzą.

Muzyczne subkultury czasów nastoletnich Pawła Gawina nawiązywały do ówczesnych stylów i popularnych zachodnich zespołów. - Jeżeli ktoś słuchał Zeppelinów, to było wiadomo, jak myśli o życiu, jak się ubiera, jakie dziewczyny mu się podobają. Jak ktoś słuchał reggae  to były "regały"  były też "depesze" - wymieniał. - Była też muzyka, o której dziś zapomniano, rock symfoniczny, King Crimson na przykład.

- Na przełomie lat 60. i 70. chodziło o styl, ale i o filozofię życia. Zespoły z Zachodu przynosiły ze sobą pewna estetykę, która schodziła w głębię - wyjaśniał prof. Gawin.

Zobacz wszystkie audycje "Mazurek słucha"  >>>>

Obok muzyki w czasach licealnych, gość Roberta Mazurka zanurzony był w literaturę. Wśród pisarzy cenił Konwickiego. - On zawsze krążył wokół historii. To się dobrze czyta - ocenił. - Ostatnio sięgnąłem po "Nowy świat i okolice" albo "Wniebowstąpienie". To są rzeczy bardzo zanurzone w PRL-owskiej rzeczywistości - ocenił. - Trzeba znać kontekst, żeby to się podobało. 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Dariusz Gawin (historyk idei, publicysta)

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 12.00

uk


Czytaj także

Prof. Paweł Śpiewak: wzrastałem w domu pełnym książek

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 13:00
- Byłem wychowany w świecie, w którym poezja była podstawowym językiem mowy. Nasz dom rodzinny był nietypowy i nie znam drugiego takiego - opowiadał w Dwójce socjolog prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:00
Rzeczy współtworzą świat, w którym się poruszamy. Nie tylko ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ale też odczuwamy wobec nich rozmaite emocje, a ich obecność jako niemych świadków uruchamia pamięć o ważnych zdarzeniach. Z drugiej jednak strony z rzeczami wiążą się rozmaite kłopoty.
rozwiń zwiń