Muzyka owadów - od nagrań terenowych najgłośniejszych gatunków z Afryki i z Azji, po inspiracje, które dostarczyła klasykom elektroniki i nie tylko.
W programie wystąpili m.in. Autechre, The Necks, Graeme Ravell i David Tudor.
***
Nagranie terenowe (ang. field recording) to termin używany do formuły zbierania i nagrywania dźwięków poza studiem nagraniowym. Dotyczy on nagrań odgłosów natury (śpiew ptaków, deszcz, odgłosy morza), ale też zbioru dźwięków wytwarzanych przez cywilizację człowieka (ruch uliczny, bazary, restauracje, fabryki) czy odgłosów z życia społeczności (praca, uroczystości rodzinne, narodziny).
Ludwig Koch w latach 40. XX w. wykorzystywał fonograf do nagrywania odgłosów ptaków. Wydawał tzw. książki dźwiękowe, w których ilustracje ptaków wzbogacone były ścieżką dźwiękową na płytach gramofonowych.
Alan Lomax w latach 1930-60 przeprowadzał nagrania dźwiękowe w terenie - na ulicach, przy nadbrzeżach portów - rejestrując odgłosy pracy pucybuta, pracowników portowych.
171:53 Dwojka_Nocna_strefa 2022_06_29-22-02-21.mp3 Owadzia muzyka w "Nocnej strefie" (Nocna strefa/Dwójka)
***
Zapraszamy do słuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.
Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.
***
Tytuł audycji: Nocna strefa
Prowadził: Rafał Księżyk
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 22.00