Rozmowę z Grzechem Piotrowskim wyemitowaliśmy tuż przed jego koncertem w ramach cyklu "Jazz.PL", podczas którego połączył świat klasycznego jazzu, swingu z wieloma muzycznymi, także egzotycznymi, odniesieniami.
Studenckie czasy
Andrzej Zieliński zaczął jednak swój wywiad nie od Dwójkowego koncertu, a od wydarzeń sprzed 25 lat. To wtedy, w latach 90., powstał zespół Alchemik - Acoustic Jazz Sextet. W zespole grali zarówno bracia Golcowie, jak i Marcin Masecki.
- Ja byłem jedną nogą na Bednarskiej w Warszawie, na Wydziale Jazzu. W tamtych czasach chodziło o to, żeby nie pójść do wojska. - przyznał Grzech Piotrowski. - Generalnie chciałem się dostać na studia, wiadomo, ale w Katowicach było jedno miejsce na rok, więc za pierwszym podejściem się nie dostałem. Ale dostałem się na Bednarską, a po dwóch latach studiowałem równocześnie w Katowicach i na Bednarskiej - opowiadał muzyk.
Jak Grzech Piotrowski zaszokował Europę
Grzech Piotrowski dodał, że w tamtym czasie słuchał dużo polskiego folkloru. Gdy jeden z jego kolegów - Marcin Murawski - zaproponował, żeby pojechać na jakiś konkurs muzyczny, Piotrowski wymyślił, by na tę okazję stworzyć folkowy band.
- O ile teraz jest to standard, to powiem państwu, że 25 lat temu nikt tak nie grał - zapewniał. - Pamiętam, że zaszokowaliśmy swoimi aranżacjami folkloru wszystkie po kolei komisje festiwalowe, stąd te wszystkie nasze nagrody, w tym główna nagroda w Belgii, na Hillard Jazz Festival. Wtedy był to najważniejszy konkurs jazzowy w Europie, wygraliśmy go - wspominał.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
World Orchestra - marzenie życia
Przełomowy dla Grzecha Piotrowskiego okazał się też rok 2009, kiedy postanowił spełnić marzenie swojego życia i założyć World Orchestra. To konglomerat dziesiątków muzyków z całego świata, pochodzących z najróżniejszych tradycji muzycznych - od zimnej Norwegii, po gorącą Afrykę czy Brazylię.
- Kiedy zamykasz oczy i wyobrażasz sobie, że możesz przenosić się w przestrzeni, w inne miejsca, to faktycznie razem z tą wirtualną podróżą zmienia się muzyka w twojej głowie, w mojej głowie się tak dzieje - mówił artysta. Wrażenie to było dla niego tak inspirujące, że już w czasach nastoletnich poszukiwał zespołu, w którym grają ludzie z całego świata, łącząc motywy folklorystyczne wielu kultur. - Nigdy nie znalazłem takiego zespołu - przyznał. - I pamiętam, w Wigilię w 2009 roku tata, składając życzenia, powiedział: życzę ci, żebyś w przyszłym roku założył tę orkiestrę, o której myślisz od liceum.
W ten sposób powstała World Orchestra, z którą Grzech Piotrowski jeździł po całym świecie, realizując różne projekty muzyczne i nagrywając płyty. W 2022 roku działalność zespołu została zawieszona. - To dlatego, że teraz to, co dzieje się na świecie, nie sprzyja budowaniu więzi, wszyscy się zamykają, boją, to jest obecne cały czas. A ja chciałem, żeby World Orchestra miała otwartą społeczność ciągle - wyjaśniał Grzech Piotrowski.
Artysta zaprosił też na swój Dwójkowy koncert i opowiedział o jego repertuarze. Zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy.
27:38 2022_12_30 17-29-35_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Grzech Piotrowski o swojej muzycznej drodze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Andrzej Zieliński
Gość: Grzech Piotrowski (multiinstrumentalista, kompozytor, producent, wydawca)
Data emisji: 30.12.2022
Godzina emisji: 17.30
mg/kor