Organy Hammonda, którym przysłuchiwaliśmy się podczas audycji, zostały wynalezione przez Amerykanina Laurensa Hammonda w latach 30. XX wieku. Zaprojektowane z myślą o kościołach i chórach gospel, z biegiem czasu zaistniały na muzycznej scenie.
- Mają 44 klawisze w każdym z dwóch manuałów, wbudowany lub zewnętrzny głośnik, w zależności od modelu. Cała filozofia organów Hammonda opiera się na silniku synchronicznym, który napędza koła tonalne. Te, pracując w polu magnetycznym, powodują zakłócenia i drgania, które przekładają się na charakterystyczny wibrujący dźwięk - tłumaczył w Polskim Radiu Kamil Bukowski, kurator ubiegłorocznej wystawy Laurensa Hammonda w Kielcach, gdzie trafiło około 60 egzemplarzy organów Hammonda oraz innych urządzeń wymyślonych i skonstruowanych przez amerykańskiego wynalazcę.
Instrument ten znalazł zastosowanie nie tylko w muzyce jazzowej lat 50.i 60., ale także w rocku progresywnym lat 70. i hard rocku (m.in. Pink Floyd, Deep Purple). W Polsce używany był przez Czesława Niemena i Andrzeja Zielińskiego.
114:05 2022_11_28 23_00_36_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jazzowi jeźdźcy Hammonda (Nocna strefa/Dwójka)
Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.
Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.
W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.
***
Tytuł audycji: Nocna strefa
Prowadził: Rafał Księżyk
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 23.00
mg/kor