Pomysły konstruktora i kompozytora Aloisa Háby

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 01:00
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy fragmentów albumu "Pieces for Sixth-Tone Harmonium" inspirowanego wynalazkiem czeskiego konstruktora i kompozytora Aloisa Háby.
Okładka płyty Pieces for Sixth-Tone Harmonium
Okładka płyty "Pieces for Sixth-Tone Harmonium"Foto: materiały prom.

Mikrotonowe harmonium - sixth-tone harmonium - skonstruowane przez Aloisa Hábę wiele lat kurzyło się w Czeskim Muzeum Muzyki. W końcu ten instrument ze stuletnią historią doczekał się młodego mistrza -30-letni pianista Miroslav Beinhauer gra na nim i, co więcej, wykonuje nowe utwory, skomponowane specjalnie na ten zbudowany w 1936 roku model wynalazku.

Pierwsze od wielu lat nowe utwory, bo bardzo długo Hába pozostawał jedynym twórcą piszącym repertuar na swoje urządzenie. I nie tylko na to: jako orędownik muzyki mikrotonowej stworzył także ćwierćtonowy fortepian i ćwierćtonowy klarnet. Przy okazji całej akcji odkurzono jedyny egzemplarz szóstotonowego harmonium Háby, który przetrwał.


Posłuchaj
119:38 2024_04_18 23_00_20_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Pomysły Aloisa Háby (Nocna strefa/Dwójka) 

Podczas festiwalu Ostrava Days w sierpniu 2023 roku zaprezentowano zestaw tych nowych utworów autorstwa m.in. Judith Berkson, Philla Niblocka czy Bernharda Langa. Teraz ukazała się płyta wytwórni Sub Rosa "Pieces for Sixth-Tone Harmonium", która zbiera ten materiał.

W audycji posłuchamy fragmentów tego albumu, ale też współczesnych wizji muzyki mikrotonowej i organowej - pozostaniemy więc przez dwie godziny w okolicach świata brzmieniowego, który wykreował czeski konstruktor i kompozytor.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 18.04.2024

Godz. emisji: 23.00

pg


Czytaj także

Muzyka na perkusję i urządzenia elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 10:00
W nagłówku tego tekstu wykorzystaliśmy tytuł utworu, który Miłosz Pękala napisał na zamówienie tyskiego festiwalu Auksodrone: "Muzyka na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne". Jego premierowe wykonanie z 7 października, łączące wirtuozerskie umiejętności pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pasję do linii melodycznych rodem ze starych gier wideo, transmitowaliśmy w ten czwartek (26.10).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Claire Rousay i Martyna Basta - muzyka na pograniczu szeptu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 01:00
Zarówno Claire Rousay, artystka dźwiękowa działająca w Los Angeles, jak i krakowska kompozytorka Martyna Basta tworzą muzykę na pograniczu szeptu. Intymną, ale hipnotyzującą, delikatną, ale transową, wciągającą w poetyckie światy swobodnie kształtowanych brzmień elektronicznych, wykorzystującą partie wokalne, choć zdecydowanie niepiosenkową. Doskonale się ze sobą te dźwiękowe światy komponują.
rozwiń zwiń