Keiji Haino - czołowa postać japońskiego undergroundu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 13:34
Ikona i czołowa postać japońskiego undergroundu oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej - Keiji Haino przedstawił w "Nocnej Strefie" swoją wizję pokoju i własną, radykalną koncepcję sztuki dźwięków.
Keiji Haino to ikona i czołowa postać japońskiego undergroundu oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej.
Keiji Haino to ikona i czołowa postać japońskiego undergroundu oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej.Foto: Damian Dragański (Avant Art Festiwal)

Z Keijim Haino spotkałem się w Warszawie podczas Festiwalu Avant Art. Był jak zwykle odziany w czerń. Na nosie ciemne okulary. Długie siwe włosy, w ręku czarna laseczka. Gdy już włączyłem mikrofon, Keiji Haino zaczął od wygłoszenia dość zaskakującego, kilkunastominutowego oświadczenia dotyczacego pokoju.

Posłuchaj
119:21 _PR2 (mp3) 2024_11_25-23-00-32_Nocna_Strefa.mp3 Keiji Haino - czołowa postać japońskiego undergroundu (Nocna Strefa/Dwójka)

 

- Poważnie zastanawiam się nad pokojem na świecie. Być może moja koncepcja jest nieco dziwna i niemożliwa do zrealizowania. Ale mówię to ze swojej perspektywy, Keijiego Haino, który żył dłużej niż ktokolwiek inny (sic!) - tak zaczęła się ta pełna ironii i nieraz dość radykalnych stwierdzeń rozmowa. Dalej krążyła wokół najróżniejszy tematów: instrumentów, płyt, zwierząt, sposobów słuchania muzyki oraz improwizacji.

Keiji Haino i Krzysztof Dziuba w Warszawie. Keiji Haino i Krzysztof Dziuba w Warszawie/ PR2

"Kiedy gram, chcę więcej i więcej"

- Kiedy gram, chcę więcej i więcej. Nie wystarczy, że coś zabrzmi. Świadomość musi głęboko przenikać dźwięk. Dlaczego chcemy przechodzić od jednego dźwięku do kolejnego? Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy zadowoleni z pierwszego. Kiedy rozejrzymy się dookoła, to zrozumiemy, że pozostawanie w tym samym miejscu nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego mamy potrzebę zmiany, czy to w górę, czy to w dół itd. Muzyka nie jest idealna, czyż nie? - mówił w Dwójce.

Okładki albumów z Nocnej strefy Okładki albumów z Nocnej strefy

PLAYLISTA

1.Keiji Haino – Black Petal (violent) [„Black Blues”, Room40 2024]
2.Nijiumu – track 3 [„悲翼紀 = Era Of Sad Wings”, P.S.F. 1993]
3.Wywiad z Keijim Haino cz. 1
4.Keiji Haino – Owari ni saseru (Bring To An End) [LP „Watashi Dake?”, Pinakotheca 1981 / Black Editions 2017]
5.Keiji Haino – Umaku dekinai (I Can't Do It Properly) [LP „Watashi Dake?”, Pinakotheca 1981 / Black Editions 2017]
6.Keiji Haino – Who Knew That So Many Blues Should Reside Here Too... (fragment) [„Who Knew That So Many Blues Should Reside Here Too...”, Hören 2020]
7.Wywiad z Keijim Haino cz. 2
8.Keiji Haino – B1 [„My lord Music...”, Black Editions 2022]
9.Wywiad z Keijim Haino cz. 3
10.Keiji Haino – Whenever wherever, quietly plotting, so that it can keep on becoming (resonating) [„Whenever Wherever, Quietly Plotting, So That It Can Keep On Becoming (Resonating)”, Sub Pop 2022]
11.Wywiad z Keijim Haino cz. 4
12.Keiji Haino, Tatsuya Yoshida – Lower East Side [„New Rap”, Tzadik 2006]
13.Wywiad z Keijim Haino cz. 5
14.Keiji Haino & Guro Moe –  Flower Of Ice Flower Of Granite Flower Of Earth Crust Flower Of The Earths Interior Flower Of The Air Of The Puls Of The Wave [„Drums & Octobass”, Conrad Sound 2023]
15.Fushitsusha – ここ (fragment) [„不失者 1st”, P.S.F. 1989 / 1997]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzenie: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 25.11.2024

Godzina emisji: 23.00

krzysztof dziuba/zch

Czytaj także

"Warszawa" - polsko-irlandzki hołd dla japońskiego ambientu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 01:00
"Warszawa" Alberta Karcha i Garetha Quinna Redmonda, czyli list miłosny do japońskiego ambientu i Marka Hollisa. Płyta, która pewnie nie powstałaby, gdyby nie nasze nocne spotkania przy radioodbiorniku. To niezwykle satysfakcjonujące, gdy przekonujemy się o sile radia i jego mocy nawiązywania przyjaźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moc tysiąca słońc

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 15:00
Każdego ranka na wschodzie budzi się kobieta. Zanim wyruszy w podróż po niebie z płonącą pochodnią w dłoni, naciera skórę ochrą, która rozsypując się barwi chmury na czerwono. Tak o wschodzie słońca opowiadają australijscy Aborygeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olgierd Dokalski - cybernetyka, Tatarzy i improwizacja

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 01:00
Zakręty historii, Targowica, Mekka, cybernetyka, wykładowcy w mundurach, programowanie, kryzysy twórcze i duchowe olśnienia - w rozmowie z Olgierdem Dokalskim poruszyliśmy mnóstwo arcyciekawych kwestii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychodelia i tradycja, nieodparte przyciąganie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 23:00
Artyści, którzy na swój sposób łączyli psychodeliczność z elementami tradycji - bohaterami dzisiejszej Nocnej Strefy będą m.in.: poeta maloyi z Reunion Alain Péters; filozof, etnomuzykolog, dziennikarz i prekursor kameruńskiej elektroniki Francis Bebey; jeden z ojców anatolijskiego rocka Erkin Koray; jugosłowiański alchemik gitary Branko Mataja oraz niepokorny, algierski zespół Raïna Raï.
rozwiń zwiń