13 kwietnia rozpoczęło się tegoroczne Expo, którego gospodarzem ponownie jest Osaka i z tej okazji w "Nocnej Strefie" zapraszam na wyjątkową podróż muzyczną po wystawie, a także po dwóch poprzednich, które miały miejsce w tym japońskim mieście (Expo ’70 oraz Międzynarodowa Wystawa Ogrodów i Zieleni Expo ’90).
Posłuchamy nagrań kompozycji rozbrzmiewających w różnych pawilonach. Na przykład utworu Jojiego Yuasy pt. "Muzyka do projekcji kosmicznej", stworzonego na potrzeby pawilonu tekstylnego w 1970 roku. Sprawdzimy też jakimi dźwiękami wybrzmiewał pawilon indyjski i jakie gwiazdy muzyki wystąpiły na Expo 55 lat temu.
Osobnym rozdziałem było Expo ’90, czyli zorganizowana w Osace Międzynarodowa Wystawa Ogrodów i Zieleni, podczas której publiczność mogła podziwiać monumentalne, multimedialne show z muzyką takich twórców jak Ryuichi Sakamoto, Inoyama Land i zespół Geinoh Yamashirogumi.
Posłuchamy też dźwięków, które rozbrzmiewają w polskim pawilonie wybudowanym na tegoroczne Expo w Osace. Można tam podziwiać instalację dźwiękową Michała Zygmunta, opartą na nagraniach natury i ambientowych kompozycjach przestrzennych. Projekt ukazuje związki muzyki Fryderyka Chopina z pejzażem dźwiękowym polskiej wsi – łąkami, polami, wodą i głosami ptaków, tworząc immersyjny, wielokanałowy świat przyrody.
Drugą instalacją jest "Aura" – unikalny, cyfrowo sterowany instrument zbudowany z naturalnych materiałów (m.in. fragmentów wierzby z okolic Żelazowej Woli). Stworzona przez Olgę Milczyńską, Wiesława Bartkowskiego i Jerzego Rogiewicza "Aura" pozwoli odwiedzającym współtworzyć muzyczną opowieść inspirowaną utworami Chopina i dźwiękami natury.
Zapraszam
Krzysztof Dziuba
#NocnaStrefa 28.04 godz. 23.00