Nie od razu trafiła na czołówki prasy muzycznej i na sceny światowych festiwali, ale świetnie przyjęta płyta "Será que ahora podremos entendernos" z roku 2021 ten proces przyspieszyła.
W Polsce po raz pierwszy zagrała w tym roku na krakowskim Unsound, od razu w doborowym towarzystwie: wystąpili z nią I. La Católica (pod tym pseudonimem ukrywa się jej stały współpracownik Hector Tosta), Hubert Zemler i Spółdzielnia Muzyczna.
W audycji zaprezentowaliśmy ten koncert. Uzupełniły go nowe nagrania Fratti, których artystka nie szczędzi ostatnio swoim słuchaczom. W kwartecie Titanic (album Vidrio) występują u jej boku Tosta oraz saksofonista Jarrett Gilgore i perkusista Gibran Andrade. W formacji Phét Phét Phét (płyta Shimmer) słyszymy znów całą czwórkę, a ponadto troje gości (Susan Alcorn, Marc Miller, Marco Carrión). Oba te albumy łączą zresztą wątki popowe z eksperymentatorskimi, co tylko ugruntowuje pewne skojarzenia Mabe Fratti z postacią nieżyjącego od wielu lat Arthura Russella. Jest wreszcie trzeci album pt "A time to love, a time to die" formacji Amor Muere prezentującej scenę alternatywną meksykańskiej stolicy w jej sfeminizowanej odsłonie: poza Fratti pojawiają się tu Gibrana Cervantes, Concepción Huerta i Camille Mandoki.
119:32 2023_11_23 23_00_25_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Wiolonczelistka Mabe Fratti i jej pierwszy koncert w Polsce (Nocna strefa/Dwójka)
Trudno o bardziej ekscytujące radiowe spotkanie i temat lepiej podsumowujący muzyczne prądy ostatnich miesięcy.
Mabe Fratti, wiolonczelistka i kompozytorka, urodziła się w Gwatemali, a od lat działa na alternatywnej scenie muzycznej Meksyku:
***
Tytuł audycji: Nocna strefa
Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
Data emisji: 23.11.2023
Godz. emisji: 23.00
mgc/pj/pg