Poznański Czerwiec '56 na falach Radia Wolna Europa
W tamtych czasach Dzień Niepodległości świętowano przy głośnikach radiowych, słuchając Radia Wolna Europa.
- Jestem tylko kilka lat starszy od tej Polski, która 11 listopada obchodziła 70. rocznicę swej niepodległości. Moje wspomnienia ograniczają się do kilku scen utrwalonych w pamięci dziecka, jak stare fotografie w rodzinnym albumie. Nie potrafię ich związać z żadną datą, ale pamiętam wielki, radosny pochód ciągnący Marszałkowską i bramy domów udekorowanych biało-czerwonymi chorągwiami. Może to było pierwsze święto 3 maja w odrodzonej Polsce? Pamiętam rozśpiewany tłum w wypełnionym szczelnie kościele. Szczególnie mocno utkwiła mi w pamięci postać starca modlącego się na klęczkach, z oczyma wzniesionymi w górę. Po policzkach spływały mu łzy - mówił w archiwalnym nagraniu RWE Jan Nowak-Jeziorański.
30:08 2021_15_09 17_29_20_PR2_Slady_pamieci.mp3 Rola Radia Wolna Europa w upamiętnianiu Święta Niepodległości w okresie PRL (Ślady pamięci/Dwójka)
Jak podkreślał prof. Rafał Habielski, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa "był człowiekiem wrażliwym historycznie". - Działo się tak ze względu na jego przeżycia i historyczność jego biografii. Mam tu na myśli przede wszystkim okres II wojny światowej - sprecyzował.
Jan Nowak-Jeziorański stał na stanowisku, że historia powinna zajmować bardzo ważną rolę w programie RWE. - Nie być czymś uzupełniającym, tylko jednym z integralnych nurtów, za sprawą których Radio będzie się kontaktowało zwłaszcza z młodym pokoleniem, które było zdane na ten oficjalny przekaz, czyli sfałszowany - tłumaczył Rafał Habielski.
***
Tytuł audycji: Ślady pamięci
Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 17.30
pg