Prowadzący "Karnawał instrumentów" postanowił eksplorować zakamarki swego ulubionego utworu - Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Tajemnice instrumentacji, aspekty skrzypcowej techniki i anegdotyczne okoliczności prawykonania jednego z największych arcydzieł w historii muzyki złożyły się na barwną opowieść, ilustrowaną nagraniami wielkich mistrzów.
Wysłuchaliśmy także fragmentów dzieła Beethovena w historycznych interpretacjach Bronisława Hubermana, Yehudi Menuhina i Christiana Ferras.
II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego
- Tegoroczna jesień upływa i upływać będzie pod znakiem muzyki Henryka Wieniawskiego. Mówimy o stylu chopinowskim, a czy można mówić o stylu Wieniawskiego? Jak grać Wieniawskiego? O co w tym wszystkim chodzi? - zastanawiał się Łukasz Borowicz.
59:43 2022_10_21 21_59_47_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Koncert skrzypcowy Beethovena rozłożony na czynniki pierwsze (Karnawał instrumentów/Dwójka)
***
Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?
W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.
Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.
***
Tytuł audycji: Karnawał instrumentów
Prowadził: Łukasz Borowicz
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 22.00
pg