Stanisław Lem to jeden z największych pisarzy XX wieku, innowator i zarazem klasyk. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, by wymienić choćby powieść realistyczną, groteskę, eseistykę filozoficzną i naukową. Największy rozgłos i światową sławę przyniosła mu szeroko pojęta fantastyka naukowa. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie przeszło 30 milionów egzemplarzy. Pozostaje najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Fascynował innych pisarzy, ale też naukowców czy twórców filmowych.
Rok 2021 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Stanisława Lema - we wrześniu obchodzimy stulecie jego urodzin, a 27 marca - wspominamy piętnastolecie śmierci.
W cyklu "Wszystkie gatunki Lema" będziemy się zastanawiać, jakie aspekty jego twórczości są dziś najciekawsze dla jego czytelników, najbardziej intrygujące dla "lemologów", co najcelniej go definiuje. Wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy się przyglądać utworom literackim Stanisława Lema, refleksjom filozoficznym i futurologicznym, jego bogatej korespondencji i wciąż nie do końca opisanej biografii.
Zapraszamy w co drugi poniedziałek o 21.30.