Oglądaj wideo:
[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]
Kontratenor Jan Jakub Monowid ma na swoim koncie występy na scenach operowych w Zurychu, Frankfurcie czy Warszawie. Wykonuje repertuar barokowy, klasyczny, XIX-wieczny i jest często zapraszany do udziału w prapremierach dzieł współczesnych kompozytorów, m.in. Lucii Ronchetti, Alka Nowaka, Keiko Fujiie czy Rafała Janiaka. Partia tytułowa w "Orlando", Goffredo w "Rinaldzie" i Tolomeo w "Juliuszu Cezarze w Egipcie", Cherubin w "Weselu Figara", Ramiro w "Rzekomej ogrodniczce", Farnace w "Mitrydatesie, królu Pontu", Askaniusz w "Askaniuszu w Albie", partia tytułowa w "Tankredzie" i partie tytułowe w "Polieukcie" Z. Krauzego i "Ja, Kain" E. Pałłasza oraz Gość w "Luci mie traditrici" S. Sciarrina – takie role obejmuje jego repertuar.
Wiolonczelista Maciej Łukaszuk specjalizuje się w wykonywaniu muzyki zgodnie z jej historycznym idiomem. Fascynuje go francuska muzyka XVIII wieku – swoją pracę doktorską poświęcił twórczości Josepha Bodina de Boismortier. Współpracuje z najlepszymi zespołami wykonującymi muzykę dawną, m.in. z Arte dei Suonatori, Holland Baroque, Les Ambassadeurs, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, {oh!} Orkiestrą Historyczną, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capellą Regia Polona. Na jego wszechstronny repertuar składają się również utwory późniejsze, od klasycyzmu do muzyki współczesnej, a nawet filmowej i metalowej. W jego portfolio znajdują się liczne nagrania dla rozgłośni radiowych i wytwórni płytowych, takich jak Alpha, Sony Music, CD Accord, Warner Music czy Polskie Radio.
Ich trzech i Miejscówka
Klawesynista i pedagog Krzysztof Garstka z zamiłowania oraz zawodu związany jest przede wszystkim ze światem dawnej opery oraz muzyki wokalno-instrumentalnej XVII i XVIII wieku. Współpracował z czołowymi polskimi wokalistami muzyki barokowej: Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Jadwigą Rappe oraz Arturem Stefanowiczem. Pierwsze kroki w prowadzeniu zespołów stawiał z założoną przez siebie orkiestrą instrumentów historycznych Gradus ad Parnassum, z którą zrealizował swoje pierwsze produkcje operowe. Jako członek założyciel stowarzyszenia Dramma per Musica rokrocznie bierze czynny udział w kolejnych edycjach Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie. W 2018 roku objął stanowisko kierownika muzycznego zespołu instrumentów dawnych Capella Regia Polona przy Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie oraz otrzymał stopień doktora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie obecnie wykłada na stanowisku adiunkta w Katedrze Organów i Klawesynu.
Podczas "Miejscówki z Dwójką" zabrzmiały m.in. "O Solitude" Henry’ego Purcella czy "Lullaby" Keiko Fujiie.
Zobacz zapowiedź koncertu:
Zobacz także:
Na koncert zaprosiliśmy w sobotę (11.12) o godz. 19.00 – transmitowaliśmy na antenie PR2 oraz - wideo - na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.