Muzyka dawna nie tylko w Paradyżu
4 sierpnia rozpoczęła się 20. odsłona Muzyki w Raju – wydarzenia o opinii jednego z najciekawszych festiwali w polskim życiu muzycznym, z wierną grupą słuchaczy, którzy w sierpniu zjeżdżają się z całego kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć wykonawcom z całego świata.
Po przerwie spowodowanej pandemią festiwal powraca do koncertowania również poza granicami pocysterskiego klasztoru w Paradyżu. Miejscami koncertów będą bowiem inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. - Koncerty odbędą się również w ciekawych akustycznie i historycznie wnętrzach, m.in. w Międzyrzeczu, Świebodzinie, w Legnicy pod Zieloną Górą. Jedyny wyjątek robimy dla nowoczesnego otoczenia Filharmonii Gorzowskiej – w ich salach również odbędzie się kilka koncertów – zdradził Cezary Zych.
"Mieszanka rzeczy oczywistych i mniej oczywistych"
Codziennie Muzyka w Raju ma do zaproponowania kilka koncertów – często dwa, a nawet trzy, w wykonaniu artystów, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Łącznie miłośników muzyki dawnej czeka aż czterdzieści sześć koncertów z ponad dwudziestoma różnymi programami.
– Tak jak zawsze, staraliśmy się, by była to mieszanka rzeczy oczywistych i mniej oczywistych - opowiadał dyrektor artystyczny wydarzenia. - Usłyszymy m.in. koncerty skrzypcowe z cyklu "Il Cimento dell’armonia e dell invenzione" Vivaldiego, ale tym razem bez "Czterech pór roku". Pozostałe osiem koncertów z tego cyklu wykona na dodatek Davide Monti – jeden z najwybitniejszych specjalistów od barokowej improwizacji na scenie wiolinistycznej.
04:09 2022_08_04 16_53_56_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Dyrektor artystyczny Cezary Zych o tegorocznej edycji Festiwalu Muzyka w Raju (Wybieram Dwójkę)
Dzieła średniowiecza i renesansu odczytane na nowo
– Bardzo ciekawie zapowiadają się również premierowe koncerty Coriny Marti i Dorona Schleifera – dodał gość audycji. – Muzycy przez kilka miesięcy siedzieli w bibliotekach, by znaleźć i skonstruować program poświęcony muzyce przełomu średniowiecza i renesansu, którego nigdy wcześniej nie wykonywali. Przed nami również pierwsza wizyta w Paradyżu Lucile Boulanger. Gambistka bywała w Polsce, ale zazwyczaj jako członkini dużych zespołów. Tym razem będzie grała solo, a oprócz tego zagra również z Orkiestrą Kore. I tego typu interesujących współprac będzie bez liku.
Jubileusz bez pompy
Warto podkreślić, że to okrągła, bo 20. odsłona Muzyki w Raju, która jednak będzie pozbawiona jubileuszowego przepychu. – Pojawiła się jednak myśl, żeby do pewnych programów, które pojawiły się na pierwszych edycjach festiwalu, powrócić, proponując ich wykonanie innym muzykom. I w tym roku tak właśnie będzie – wyjaśnił Cezary Zych.
Festiwal Muzyka w Raju rozpoczyna się 4 sierpnia i potrwa do 21 sierpnia. Patronat medialny nad 20. odsłoną Festiwalu Muzyki Dawnej "Muzyka w Raju" sprawuje Program 2 Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Cezary Zych (dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju)
Data emisji: 4.08.2022
Godzina emisji: 16.55
am