– Cały rok 2022 świętowany jest jako rok jubileuszowy arcybiskupa Felińskiego. Urodził się na Wołyniu i był siódmym z jedenaściorga dzieci. Jego ojciec Gerard zmarł na gruźlicę, gdy późniejszy arcybiskup warszawski miał 10 lat. Pięć lat później jego matka została zesłana na Syberię za działalność patriotyczną – przytaczała w rozmowie siostra Milenia Wilk.
Podkreśla się, że duży wpływ wychowawczy na Zygmunta miała matka, która wprowadziła go na drogi życia wewnętrznego, ukazując kierunek myślenia i postępowania. To w domu rodzinnym Zygmunt nauczył się pobożności maryjnej.
Moskwa-Paryż
Mimo trudnej młodości Zygmunt Szczęsny Feliński zdołał ukończyć studia matematyczne w Moskwie, a następnie humanistyczne w Paryżu. To właśnie w tym okresie zaprzyjaźnił się z Juliuszem Słowackim. Później był jedynym Polakiem obecnym przy śmierci wieszcza.
Po upadku powstania poznańskiego późniejszy arcybiskup chciał podjąć pracę nad odrodzeniem wewnętrznym kraju. Podjął decyzję o przyjęciu stanu kapłańskiego i wstąpił do seminarium.
Arcybiskup warszawski
Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński przez szesnaście miesięcy - od lutego 1862 roku do czerwca 1863 roku - był metropolitą warszawskim. Został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 roku przez św. Jana Pawła II podczas mszy na krakowskich Błoniach. Jego kanonizacji dokonał papież Benedykt XVI w październiku 2009 roku. Ciało świętego spoczywa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
47:24 2022_08_07 11_09_56_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński - postać warta poznania (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
***
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 07.08.2022
Godzina emisji: 11.09