Harfa należy do najstarszych instrumentów muzycznych. Najprawdopodobniej grywano na niej już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Legenda głosi, że wynaleziono ją zupełnie przypadkiem podczas polowania – zauważono bowiem, że napięta struna po wypuszczeniu strzały wydaje dźwięk.
Ten instrument możemy spotkać również na malowidłach ściennych, pochodzących z okresu około 2,5 tysiąca lat przed narodzinami Chrystusa. Jednak pojawiał się wówczas w różnych kształtach i był znacznie prostszy w swojej konstrukcji. W średniowieczu nie był jeszcze wyposażony w pedały, struny zaś były diatoniczne. Dopiero w XVIII wieku skonstruowano pierwsze harfy z pedałami nożnymi, pozwalającymi na obniżanie i podwyższanie wysokości dźwięku na jednej strunie.
W średniowieczu najczęściej grywali na niej minstrele i trubadurzy, ponieważ była łatwa w transporcie. W epoce baroku i klasycyzmu, dzięki poszerzeniu możliwości tego instrumentu, zaczął pojawiać się również w orkiestrach symfonicznych. Muzykę skomponowaną na harfę możemy usłyszeć w utworach Piotra Czajkowskiego, Christopha Glucka czy Hektora Berlioza. Dziś wykorzystuje się ją nie tylko w muzyce klasycznej, lecz również w jazzie.
88:46 2022_07_30 17_00_00_PR2_Wakacje_z_Plytami.mp3 Popołudnie z harfą. Nagrania Isabelle Moretti (Wakacje z Płytami/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Wakacje z płytami
Prowadził: Aleksander Laskowski
Data emisji: 30.07.2022
Godzina emisji: 17.00