Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu: ważne premiery polskie, ważne spektakle zagraniczne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu: ważne premiery polskie, ważne spektakle zagraniczne
Spektakl "invisibili (niewidzialni) w reżyserii Auréliena Bory’ego będzie jednym z wydarzeń 28. Festiwalu Teatralnego KONTAKT w ToruniuFoto: mat. prasowe

Już po raz 28. w Toruniu odbędzie się Festiwal Teatralny KONTAKT: tym razem na przełomie maja i czerwca. Ten jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy jest swoistą konfrontacją najlepszych rodzimych premier oraz spektakli zagranicznych.

  • W dniach 31-05-7.06 odbędzie się 19. pokazów. Będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym pięć spektakli zagranicznych.
  • Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów znajdują się: Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory i Luk Perceval.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT to najstarszy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Organizowany jest przez Teatr im. Wilama Horzycy od 1991 r. Po upadku żelaznej kurtyny KONTAKT stał się pośrednikiem wielonarodowych, często niełatwych porozumień w nowej rzeczywistości. Towarzyszącym mu od początku założeniem jest zszywanie Wschodu z Zachodem. Stworzyła go Krystyna Meissner, za co otrzymała Paszport Polityki. W dotychczasowych edycjach wzięły udział teatry z ponad 30. krajów.

Opowiedzieć o świecie i problemach

– To ważne wydarzenie nie tylko dla Torunia, ale w ogóle dla polskiego teatru. Takie spotkania, które pokazują najlepsze premiery polskie roku 2023 w zderzeniu, kontakcie z najlepszymi spektaklami europejskimi, zawsze są świetną okazją, aby popatrzeć, w jakim miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o tematy, estetykę, nowe wyzwania, które nam stawia rzeczywistość, a którymi chcemy zająć się w teatrze – mówi Renata Derejczyk, dyrektorka Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu. – Krystyna Meissner, która wymyśliła ten festiwal zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej, chciała, żebyśmy skonfrontowali się z przedstawieniami naszych sąsiadów, naszej najbliższej zagranicy. I przez te lata w miarę regularnie to się udawało – opowiada.

– I teraz, w czerwcu, przez tydzień będziemy mogli zobaczyć spektakle Roberta Wilsona, Oliviera Frljicia czy Auréliena Bory’ego, który pierwszy raz przyjedzie do Polski (…). Myślę, że to będzie dobra okazja, żeby zobaczyć, jak reżyserzy, czy szerzej: twórcy, próbują opowiedzieć o naszym świecie, o problemach, z którymi się zmagamy – dodaje.


Przeczytaj także

Spektakle wizualne

Takie spotkanie, konfrontacja, szczególnie międzynarodowa, pokazuje, ale i wyznacza trendy. Można to dostrzec chociażby w spektaklu "Dorian" Roberta Wilsona, który jest wiekowym reżyserem, ma 82 lata, oraz "invsibili (niewidzialni)" należącego do młodego pokolenia Auréliena Bory’ego. Oba spektakle bardzo silnie oddziałują wizualnie. – Wilson opowiada historię artysty, powstawania jego dzieła. Bory też opowiada historię dzieła – to "Triumf śmierci" – które fizycznie wciąż można zobaczyć w Palermo. Ale przenosi je na scenę, pozwala ożyć obrazowi i opowiada historię postaci z tego obrazu – opisuje spektakle Trójkowa gościni. – Bory oczywiście bardzo mocno fokusuje się na współczesność: okazuje się, że te postaci są uciekinierami, osobami, które próbują uciec przed śmiercią poprzez Morze Śródziemne na malutkich pontonach jak współcześni ludzie, którzy uciekają do Europy…

"Dorian" | reż. Robert Wilson - trailer | MFT KONTAKT 2024/YouTube Teatr Horzycy


Posłuchaj

6:05
Renata Derejczyk, dyrektorka Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu, o prawdziwie międzynarodowym wydarzeniu teatralnym w Polsce (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Gościni: Renata Derejczyk (dyrektorka Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu)
Data emisji: 8.05.2024
Godziny emisji: 14.36

pr/wmkor

Polecane