Klasyka kina żyje i ma się dobrze. Timeless Film Festival Warsaw rusza 7 kwietnia
Dzisiaj klasykę kina można obejrzeć w zaciszu domowym. Ale Timeless Film Festival Warsaw zmienia reguły gry i przypomina, jak najwybitniejsze dzieła kinematografii wyglądały na dużym ekranie. Proponuje też te produkcje, których wcześniej nie poznaliśmy. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
"Potop Redivivus" zostanie pokazany podczas Timeless Film Festival Warsaw
Foto: mat.prasowe
Coraz więcej widzów i widzek jest zainteresowanych nie tylko nowościami filmowymi, ale sięga do bliższej bądź dalszej przeszłości kina i tam szuka olśnień i zachwytów. W ten sposób klasyczne filmy nie tylko wracają do obiegu, ale także aktywnie kształtują gusta oglądających. Timeless Film Festival Warsaw powstał, by z jednej strony zaspokoić potrzeby kinomanów i kinomanek, prezentując klasyczne filmy w odnowionej cyfrowo jakości, a z drugiej - zaproponować młodym wielbicielom kina i osobom mniej obeznanym fascynującą podróż poprzez historię i kanon światowej kinematografii.
Kultowe filmy i nowa klasyka na Timeless Film Festival
Twórcy festiwalu proponują autorską narrację, która poszerza spojrzenie na klasyczne dzieła i kanon światowego kina. Mają także ambicję wprowadzenia do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie. Dlatego podczas Timeless Film Festival Warsaw produkcje Davida Lyncha sąsiadują z Jordana Zafranovića, a filmy Sama Peckinpaha przeplatają się z dokonaniami Mai Zetterling.
Osiem dni, 144 filmy, ponad 200 seansów
W czasie ośmiu dni festiwalu (7-14 kwietnia) widzowie mogą swobodnie wybierać między 144 filmami, które są zgrupowane w 13 sekcjach i będą pokazane na ponad 200 seansach. Są wśród nich retrospektywy wybitnych twórców i twórczyń kina światowego i polskiego ("Sam Peckinpah i jego dzika banda", "Mai Zetterling. Buntowniczka z wyboru", "Tribute to David Lynch", "Bracia Quai. W labiryncie wyobraźni", "Daniel Olbrychski. Twarzą w twarz z legendą", "Jordan Zafranović. Trylogia", "Przeklęta pasja - Pier Paolo Pasolini w 50. rocznicę śmierci"), bogata reprezentacja gatunków ("Uczta kinomanek i kinomanów"), zaskakujące zestawienia filmów i fenomenów ("Swobodni jeźdźcy, wściekłe byki. Nowe Hollywood 1967-1980"), sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym i tym, którzy i które zajmują się animacją ("Mistrzowie polskiej animacji").
"Shoah" - pokaz specjalny
2025 rok to 80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i zakończenia II wojny światowej, podczas której Niemcy dokonali eksterminacji sześciu milionów europejskich Żydów. Pamiętając o tym, twórcy Timeless Film Festival Warsaw postanowili przypomnieć trudno dostępny i rzadko pokazywany, monumentalny film francuskiego reżysera Claude’a Lanzmanna "Shoah", którego premiera odbyła się 40 lat temu.
Film powstawał 12 lat, z czego sam montaż zajął pięć. Zdjęcia zostały nakręcone w latach 1974-1981, w miejscach dawnych obozów śmierci. Dla wielu jest to jedno z najważniejszych dzieł filmowych XX wieku.
Gdzie projekcje?
Projekcje odbywać się będą w czterech kinach - Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5, najbliższa stacja metra: Ratusz Arsenał), Luna (ul. Marszałkowska 28, najbliższa stacja metra: Politechnika), Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A, najbliższa stacja metra: Pole Mokotowskie), Ziemia Obiecana (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, najbliższa stacja metra: Służew).

Szczegółowe informacje dotyczące Timeless Film Festival Warsaw można znaleźć na stronie timelessfilmfestival.pl oraz w mediach internetowych.
Trójka jest patronem medialnym Timeless Film Festival Warsaw.
***
Piotr Radecki/kor