Wrocław Światową Stolicą Książki 2016: zostawimy olbrzymi ślad dla kolejnych stolic

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrocław Światową Stolicą Książki 2016: zostawimy olbrzymi ślad dla kolejnych stolic
W 2013 roku Targi Dobrych Książek odbyły się ... na wrocławskim Dworcu Głównym Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Wrocław w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury, a jednocześnie miasto na dwanaście miesięcy zostanie Światową Stolicą Książki. - Pomysł, by ubiegać się o organizację takich przedsięwzięć wziął się z potrzeby rywalizacji - mówi Irek Grin, kurator do spraw literatury przy ESK Wrocław 2016.

Posłuchaj

Wrocław Światową Stolicą Książki 2016: zostawimy olbrzymi ślad dla kolejnych stolic (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wrocław otrzymał, przyznawany co roku przez UNESCO, tytuł Światowej Stolicy Książki 2016. Komitet selekcyjny wyróżnił miasto "za wyjątkowe atuty programu zarówno pod względem jakości, jak i różnorodności jego elementów", a zwłaszcza "za szczególne skupienie na zaangażowaniu społeczności lokalnej, a także promocję branży wydawniczej i księgarskiej oraz bibliotek na poziomie regionalnym i międzynarodowym".
- Trzeba podkreślić, że to dla Wrocławia duże wyróżnienie, bo tytuł Światowej Stolicy Książki jest bardzo prestiżowy - podkreśla Katarzyna Janusik, koordynator programów literackich przy Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław 2016.
Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 roku. W związku z rosnącym sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło rozszerzyć swoje działania o Światową Stolicę Książki, która od 2001 wybierana jest na roczną kadencję.
Miasto, które ubiega się o miano Światowej Stolicy Książki przygotowuje specjalny program obchodów. - Ten program obejmuje cały rok, ale oceniany jest w szerszej skali, bo pod uwagę są brane długofalowe korzyści - wyjaśnia w rozmowie z Michałem Nogasiem Katarzyna Janusik i dodaje, że program taki jest dedykowany promocji książki, promocji czytelnictwa wśród różnych grup odbiorców. - Ważne jest to, że program angażuje wszystkie branże związane z przemysłem książkowym, więc bibliotekarzy, wydawców i księgarzy. We Wrocławiu szczególna rolę odegra także społeczność lokalna.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której goście Michała Nogasia - Katarzyna Janusik i Irek Grin opowiadali o emocjach, jakie przeżywali zanim okazało się, że Wrocław otrzyma tytuł Światowej Stolicy Książki - niewiele brakowało, a aplikacja  z powodu problemów firmy kurierskiej na czas nie dotarłaby do siedziby UNESCO. Irek Grin uchylił także rąbka tajemnicy i zdradził, że Wrocław przygotowuje hymn Światowej Stolicy Książki do tekstu jednego z wierszy Tadeusza Różewicza.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(ah/mp)

Polecane