Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości
"Lipstick on the Glass" w reżyserii Kuby Czekaja będzie miało przedpremierowy pokaz podczas przeglądu Kino na GranicyFoto: mat. prasowe

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.

  • 26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 1-5 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
  • Obiekty festiwalowe znajdują się po obu stronach granicy. W Czeskim Cieszynie są to kino Central i Ośrodek Kultury Strzelnica, a po polskiej stronie to Teatr im. Adama Mickiewicza, kino Piast i Ośrodek Kultury Dom Narodowy.

Nie robimy żadnej programowej rewolucji: ciągle się poruszamy się po tym środkowoeuropejskim podwórku i to nam odpowiada. Często powtarzam, że Kino na  Granicy jest taką imprezą, że gdy powstawało, to dopiero drugim celem było upowszechnianie kultury filmowej. Pierwszym była walka z tą granicą – przyznaje dyrektorka Jolanta Dygoś.

Dużo nowości, retrospektywy

– Właściwie nie wiem, jakimi filmami miałabym się chwalić: jest ich tyle, że nie wiem, które miałabym wymienić. Ale osobiście bardzo lubię retrospektywy i jestem bardzo dumna z retrospektywy Mariana Dziędziela, który również będzie naszym gościem. Będzie też ciekawy cykl "Przekraczanie granic", któremu będzie także poświęcony program literacki. Będzie retrospektywa zmarłego w tym roku Janusza Majewskiego, również będą mini retrospektywy wg adaptacji Kafki i Conrada, ponieważ w tym roku mija 100 lat od ich śmierci – wymienia rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. – Ale przede wszystkim nowości. Ludzie cieszą się na nowości, bo chcą zobaczyć, co w trawie piszczy w czeskiej, słowackiej i polskiej kinematografii. Nowości będzie bardzo dużo: to ¾ programu – zapowiada.

– Z polskich przedpremierowych nowości będzie "Lipstick on the glass" Kuby Czekaja, "Zapiski śmiertelnika" Macieja Żaka. Przedpremierowy jest także pokazywana na otwarcie angielski "One Life" z Anthonym Hopkinsem – dodaje.


Imponująca lista gości

Ważne są również spotkania z zaproszonymi gośćmi. A tych, jak zapowiada Trójkowa gościni, będzie dużo: oczywiście bohater retrospektywy Marian Dziędziel, reżyserzy  nowości Kuba Czekaj i Maciej Żak, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat, Robert Więckiewicz, Magda Łazarkiewicz, Olga Hajdas, Paweł Maślona… Lista jest, jak widać, imponująca, a przecież jeszcze nie obejmuje wszystkich. 

Szczegółowy informacje oraz program 26. Przeglądu Kino na Granicy można znaleźć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. 


Posłuchaj

9:47
Jolanta Dygoś, dyrektorka 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy opowiada o programie imprezy (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji

  • przed premierą "Supersiostry" w reżyserii Macieja Barczewskiego, spotkanie z Karoliną Bruchnicką, odtwórczynią jednej z głównych ról;
  • 21. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity (1019.09.2024 w wielu miastach): rozmowa z Mateuszem Górą, selekcjonerem festiwalu, wstępne zapowiedzi programowe;
  • rozmowa z Mateuszem Kościukiewiczem o udziale (wraz z Agatą Buzek) w filmie "Dovbush" w reżyserii Olesa Sanina, ukraińskiej superprodukcji historycznej prezentowanej w polskich kinach;
  • programy Trzydzieści Minut i Sześćdziesiąt Minut (umożliwiające młodym twórcom profesjonalny debiut filmowy)  nowy nabór, spotkanie z Katarzyną Malinowską ze Studia Munka SFP;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa, piosenki z filmów.

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 26.04.2024
Godziny emisji: 13.40, 13.50

pr

Polecane