Rodzina wobec wyzwań współczesności
2021-06-08, 23:06 | aktualizacja 2021-06-09, 12:06
Czy we współczesnej kulturze europejskiej rodzina ma szansę przetrwać, a kobiety i mężczyźni mogą się jeszcze dogadać? Jakie wyzwania stoją dziś przed rodziną? Na te pytania we wtorkowym "Klubie Trójki" odpowiedziały prof. Agnieszka Regulska z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW oraz dr Sabina Zalewska – terapeuta i pedagog z Fundacji Mamy i Taty.
Środowisko miłości i życia
Od XIX wieku, czyli od czasu walki kobiet o prawa wyborcze pojęcie rodziny ewoluowało – nastąpiło odejście od tradycyjnych ról kobiety i mężczyzny. Czym dzisiaj jest rodzina? Oto podstawowe pytanie dla każdego z nas. Prof. Agnieszka Regulska na wstępie podkreśliła, że w każdej kulturze, religii i grupie społecznej rozumienie pojęcia rodziny jest nieco inne, a podanie jednej definicji byłoby bardzo trudne.
– Rodzina jest przede wszystkim środowiskiem miłości i środowiskiem życia. Sam rdzeń słowa rodzina - rodzić, ma swoje odniesienie do rodzenia dzieci, do potomstwa. To najbliższa wspólnota, gdzie człowiek przychodzi na świat – wyjaśnia rozmówczyni Michaliny Szymborskiej.
Posłuchaj
Zamiast dziecka… pies lub kot
Według badaczki współcześnie rodziną próbuje się nazwać różne "konstelacje" osób, które tą rodziną nie są, bo miejsce osób zajmują w niej zwierzęta, które często nazywane są przez nas członkami rodziny. – To nie są członkowie rodziny – to domownicy. Członkiem rodziny może być człowiek wolny, rozumny, myślący. Jako ludzie zajmujemy się światem ożywionym i nieżywionym, co jest piękne i wartościowe, ale to nie rodzina w rozumieniu, do jakiego się odnosimy – mówi prof. Agnieszka Regulska.
Związki "na próbę"
Innym, ważniejszym problemem stojącym na drodze współczesnej rodziny jest niechęć młodych ludzi do zawierania związków małżeńskich. – Ze względu na konotacje społeczne związki zawierane są bardzo późno, co wpływa też na dzietność – przyznaje dr Sabina Zalewska. – Zanim związek zostanie usankcjonowany, ludzie żyją ze sobą w tak zwanych związkach kohabitacyjnych, które nie są trwałe. Młodzi są przekonani do tego, że muszą się wypróbować, zanim zdecydują się z kimś zostać na całe życie – tłumaczy.
“Myśląc z Wyszyńskim”: „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”/Archidiecezja Warszawska
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Symborska
Goście: prof. Agnieszka Regulska (Wydział Studiów nad Rodziną UKSW), dr Sabina Zalewska (terapeuta, pedagog, Fundacja Mamy i Taty)
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 22.05
kr