Wspominamy ks. Zygmunta Kaczyńskiego
W październiku minęła kolejna (122.) rocznica urodzin ks. Zygmunta Kaczyńskiego - duchownego, polityka, redaktora i publicysty. Jedynego duchownego pełniącego funkcje ministerialne w rządach RP na uchodźstwie.
Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z.Kaczyńskiego
Foto: archiwum IPN
W swej trzydziestoletniej działalności publicznej zajmował się ważnymi zagadnieniami dotyczącymi życia publicznego w kraju i na obczyźnie. Współpracował z wybitnymi postaciami sceny politycznej m.in.: Ignacym Janem Paderewskim, Władysławem Sikorskim, Stanisławem Mikołajczykiem, Wojciechem Korfantym, Karolem Popielem, Władysławem Raczkiewiczem oraz z ks. prymasem Aleksandrem Kakowskim, ks. prymasem Augustem Hlondem, ks. prymasem Stefanem Wyszyńskim, ks. biskupem Zygmuntem Choromańskim, ks. biskupem Michałem Klepaczem.
- Lata formacji kapłańskiej i intetelektualnej były fundamentem, na którym budował on swoją późniejszą postawę społeczną i poglądy - opowiada prof. Jarosław Rabiński z KUL.

W powojennej Polsce został aresztowany za swoją działalność określaną przez płk. J. Brystygiera (dyrektora Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) "transmisją antydemokratycznego i antyrządowego oddziaływania na szeregi społeczeństwa polskiego". W tzw. "procesie kiblowym" w 1951 roku został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie na 10 lat więzienia. W niewyjaśnionych okolicznościach zakończył żywot w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 13 maja 1953 roku.


***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jarosław Rabiński (KUL)
Data emisji: 2.11.2016
Godzina emisji: 15.05
mp/fbi