Polscy historycy na obczyźnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy historycy na obczyźnie
Oskar Halecki - historyk, wykładowca historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności.Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Po II wojnie światowej duża grupa polskich historyków zdecydowała się osiąść na emigracji i stamtąd kontynuować swoją pracę.

Posłuchaj

Polscy historycy powojenni na uchodźstwie (Białe Plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Można powiedzieć, że historycy polscy po II wojnie światowej skupili się w czterech wiodących ośrodkach. Pierwszoplanową rolę odgrywał Londyn – siedziba władz na emigracji i wokół nich skupiały się instytucje naukowe. Drugim istotnym ośrodkiem był Nowy Jork. Należy wspomnieć tu także o Paryżu i Rzymie – wylicza historyk prof. Rafał Stobiecki.

– Część historyków, jak Karolina Lanckorońska, mimo pojawiających się propozycji pracy na uczelniach zagranicznych, odmawiali, mówiąc, że chcą uczyć polskich studentów, których tam nie będzie. Z drugiej strony, byli i tacy, którzy chcieli pracować na uniwersytetach, przykładowo, amerykańskich i z wielu powodów im się to nie udawało – mówi historyk prof. Rafał Habielski.

Czy polskim historykom udawało się odnieść sukces na uczelniach zagranicznych? Z jakimi krzywdzącymi opiniami na swój temat, panującymi w środowiskach naukowych, musieli sobie oni radzić? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca, historyk o specjalności historia najnowsza, historia prasy polskiej, członek Polskiej Akademii Umiejętności), prof. Rafał Stobiecki (historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 13.11.2019 
Godzina emisji:
 23.08

ml

Polecane