Matthias Kyburz - biega w maratonach i na orientację

• Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matthias Kyburz uplasował się w pierwszej dziesiątce prestiżowego maratonu w Paryżu 2024.Foto: Gian Ehrenzeller/ PAP

Matthias Kyburz to szwajcarski zawodnik biegów na orientację i lekkoatletyki. Wielokrotnie zdobywał złote medale, w tym w Mistrzostwach Świata Juniorów w biegu na orientację. Ostatnio wysoko uplasował się także w prestiżowym Maratonie w Paryżu.

Matthias był pierwszym szwajcarem na mecie; co ciekawe był to jego debiut, a czas na mecie był jedynie pięć sekund gorszy, niż wynosi aktualny rekord Polski - zanzaczał w Trójce Igor Błachut. Maraton w Paryżu niespodziewanie wygrał Etiopczyk Mulugeta Uma. Pokonał faworyta do zwycięstwa, Titusa Kipruto.

Z biegu na orientację na maratońską bieżnię

- Można było się tego po nim spodziewać, bo tydzień wcześniej wygrał Mistrzostwa Szwajcarii w półmaratonie - mówił o Matthiasie Kyburzu Igor Błachut. - Matthias Kyburz zapowiedział, że będzie szukał miejsca w biegach długich. W biegu na orientację nie miałby raczej szansy sięgać po olimpijskie zwycięztwa - zaznaczył gość audycji "Biegam, bo lubię".

- Zaskakuje sam fakt, że człowiek, który przez długie lata specjalizował się w biegach przełajowych, bo bieg na orientację to też bieganie w terenie, dużo trudniejsze niż bieganie po prostu, osiągnął taki wynik! To pokazuje, że ludzie biegający na orientację, także mają potencjał, żeby ścigać się w biegach rozgrywanych na bieżni - zaznaczył Igor Błachut.

Najczęściej czytane

3:59
Matthias Kyburz - biega w maratonach i na orientację (Biegam, bo lubię/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Maraton w Paryżu 2024:

• Etiopczyk Mulugeta Uma niespodziewanie wygrał maraton w Paryżu, uzyskując czas 2:05.33. Uma, który przebiegł czwarty maraton w życiu, pokonał głównego kandydata do zwycięstwa Kenijczyka Titusa Kipruto.
  • Kipruto biegł na czele stawki przez większość dystansu, ale 2,5 km przed metą opadł z sił. Ostatecznie był drugi z czasem 2:05.48. 26-letni Uma poprawił swój rekord życiowy wynoszący 2:06.07, ustanowiony w 2023 roku w Sewilli.
  • Wśród kobiet triumfowała Etiopka Mestawut Fikir w czasie 2:20.45. Trzecie miejsce wywalczyła Kenijka Vivian Cheruiyot, mistrzyni olimpijska na 5000 m z 2016 roku. 39-letnia biegaczka wystartowała w maratonie po raz pierwszy od pięciu lat.
  • Trasa niedzielnego biegu była inna niż ta, która jest zaplanowana podczas igrzysk olimpijskich. Teraz zaczynała się na Polach Elizejskich, a kończyła w pobliżu Łuku Triumfalnego.
  • Podczas igrzysk maraton rozpocznie się w Hotel de Ville, dalej skieruje się w stronę Wersalu, a następnie wróci do Paryża, gdzie metę wyznaczono na Placu Inwalidów. Mężczyźni pobiegną 10 sierpnia, kobiety dzień później.