Odtworzona suka biłgorajska czyli drugie życie instrumentu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odtworzona suka biłgorajska czyli drugie życie instrumentu
Warszawski koncert "Nowe oblicza tradycji" , Maria Pomianowska gra na odtworzonym przez siebie instrumencie – suce biłgorajskiejFoto: Cezary Piwowarski

– W XVI wieku teoretyk muzyki niemieckiej Martin Agricola, napisał, że w Polsce używa się skrzypiec brzuchowych, czyli takich, które stawia się w pozycji pionowej i gra się stawiając palce między strunami, co sugerowało technikę paznokciową. Już wtedy, w XVI wieku, było to traktowane jako instrument polski, czyli inny niż ówczesny niemiecki – mówiła w "Leniwym popołudniu" prof. Maria Pomianowska. 

Rozmówczyni Anny Popek, to nie tylko wybitny muzykolog, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, badacz muzyki, ale rekonstruktora instrumentów. Gość "Leniwego popołudnia" z powodzeniem odtworzył dwa instrumenty, które zaginęły. Jednym z nich jest suka biłgorajska. Nazwa nawiązuje to Biłgoraju, z którego okolic pochodził ostatni artysta, który grał na suce na początku XX wieku. – Udało mi się odtworzyć technikę wykonawczą wraz z prof. Ewą Dalik i nieżyjącym już lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, który tę sukę, wykonał. Zajęłam się m.in. tym, jakich strun używać, jaki repertuar wykonywać. Adaptowałam do grania na niej utwory ludowe, z muzyki dawnej, ale też komponować własną muzykę – opowiada gość Trójki. 

Przeczytaj także:

Jak znikają instrumenty?

Jak doszło do zniknięcia tego muzycznego elementu? Już pod koniec XIX wieku postrzegano sukę biłgorajską, jako instrument wymarły. – Wszelki informacje detaliczne mamy  dzięki malarzowi Wojciechowi Gersanowi, który namalował ten instrument prezentowany wówczas na wystawie. Narysował także muzyka, w jakiej pozycji się gra. Była tam nawet miarka, dzięki której można obliczyć, ile ten instrument mierzył. Był wielkości skrzypiec – wyjaśnia prof. Maria Pomianowska.

Posłuchaj

51:51
Suka biłgorajska, instrument ocalony od zapomnienia (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Suka biłgorajska odtworzona przez nią jest nieco większa, bo rozmiaru altówki. Po II wojnie światowej nie udało się odnaleźć żadnego z oryginalnych instrumentów. 

Maria Pomianowska plays Bilgoray suka/Maria Pomianowska

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 26.03.2023
Godzina emisji: 11.06

gs

Polecane