Już niebawem wybieramy "Wydarzenie Historyczne Roku"
15 marca startuje szesnasta edycja plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2022", którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych. Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Statuetki przyznawane w plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku"
Foto: PAP/Mateusz Marek
"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Jaki cel stawiają przed sobą jego organizatorzy? – W największym skrócie moglibyśmy powiedzieć, że jest nim docenienie, uhonorowanie i maksymalne spopularyzowanie pięknych rzeczy, wydarzeń historycznych, które dzieją się w naszym kraju – mówił w Trójce Michał Przeperski, rzecznik Muzeum Historii Polski.
Z pomocą jury i internautów
Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich osoby prywatne i instytucje zgłaszają swoje projekty w trzech kategoriach: "Wystawa", "Wydarzenie" oraz "Edukacja". Ten etap rozpoczyna się 15 marca. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów z każdej z kategorii i kwalifikuje je do kolejnej rundy, w której do gry wkraczają internauci. To właśnie oni, poprzez głosowanie, wybierają zwycięzców plebiscytu.
W konkursie brane pod uwagę są festiwale, imprezy plenerowe, konferencje, sympozja, wystawy – zarówno te tradycyjne, jak i wirtualne – a także różnego rodzaju warsztaty, lekcje czy aplikacje mobilne. – Jeżeli chodzi o działania edukacyjne, to niebo jest dla nas granicą – stwierdził gość "Trójki do trzeciej".
Z Polski i zagranicy
Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad tysiąc przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tysięcy internautów. Do konkursu zgłaszają się zarówno instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie. Zwieńczeniem plebiscytu jest uroczysta gala, podczas której wręczane są nagrody. Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.
Plebiscyt został objęty honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, jego darczyńcą jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio.
Czytaj też:
- Budowa nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. KE zatwierdziła dotację rządu
- Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Michał Przeperski (rzecznik Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 13.03.2023
Godziny emisji: 14.32
kc