Dzikie zwierzęta w mieście. Jak reagować?

Leśne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Widok dzików spacerujących po osiedlu, czy przemykających przez parkingi lisów, przestaje dziwić. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, jak się zachować.

Dzikie zwierzęta w mieście. Jak reagować?

Dziki coraz częściej są spotykane nie tylko na łąkach i w lasach, ale także w miastach.

Foto: Shutterstock

Miasta stały się atrakcyjnym siedliskiem dla wielu dzikich zwierząt. Osobniki coraz śmielej podchodzą do terenów zamieszkałych. Wszystko przez stałe poszerzanie terenów zurbanizowanych. Działalność człowieka wypiera zwierzęta z ich naturalnego środowiska. Ponadto tereny zamieszkałe przez ludzi stanowią dla nich łakomy kąsek. Niezabezpieczone śmietniki to łatwy i nieograniczony dostęp do pożywienia dla zwierząt, które szukają przetrwania.

Jak reagować podczas spotkania dzikim zwierzęciem? (Pora na Trójkę)
1:51
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dzikie zwierzęta w miastach

– Nie tylko dziki odwiedzają tereny zamieszkałe przez ludzi. Mogą to być lisy, kuny, czasem sarna, a nawet łoś. W każdym takim przypadku należy zachować ostrożność, spokój i nie szukać kontaktu ze zwierzęciem. Można obserwować, zrobić zdjęcia, ale nie próbować się do niego zbliżać. Dzikie zwierzęta w naturalny sposób boją się człowieka i na jego widok uciekają. Nie będą próbowały się zbliżać – mówił Maciej Pawłowski z warszawskiego nadleśnictwa.

– Gdyby jednak doszło do pogryzienia przez lisa, kunę lub inne dzikie zwierzę, zawsze powinniśmy się skontaktować z lekarzem. On najlepiej powie nam, co robić w tej konkretnej sytuacji – dodał.

Dzikie w mieście - rusza nowa kampania ZOO Wrocław i Miasta Wrocław / ZOO Wrocław

Co robić i jak się zachować?

– Gdy spotkamy dzikie zwierzę, najlepiej powiadomić straż miejską. Na miejsce przyjedzie patrol, który oceni sytuację i w razie konieczności odłowi zwierzynę. Osoba, która spotka się z takim zwierzęciem, powinna zachować ostrożność i spokój. Nie wolno go płoszyć ani straszyć. Pod żadnym pozorem nie należy się zbliżać do zwierzęcia i wykonywać gwałtownych ruchów. Ważne, by nie dokarmiać dzikich osobników. Pamiętajmy, że w każdym przypadku najważniejsze jest nasze życie i zdrowie, a kontakt z dzikim zwierzęciem może okazać się zagrożeniem – ostrzegał Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej miasta stołecznego Warszawy. 

Coraz częstsze przypadki

Jak wynika z raportu sporządzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli, interwencje związane z pojawianiem się dzikich zwierząt w ostatnich latach podjęło ponad 80 procent skontrolowanych samorządów. Wiele z nich podejmuje również inicjatywy, mające na celu szkolenie pracowników służb oraz wyposażanie ich w odpowiedni sprzęt. 

Jak podkreśla NIK, obecność dzikich zwierząt w miastach wynika przede wszystkim z postępującej urbanizacji, poszerzania się granic administracyjnych oraz przecinania przez ludzką działalność szlaków migracyjnych zwierząt. Jak zaznacza Izba, te szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, które gwarantują łatwy dostęp do pokarmu i schronienia, co niejednokrotnie budzi sytuacje konfliktowe.

Liczne instytucje coraz częściej organizują kampanie edukacyjne, które zwracają uwagę na problem oraz uczą odpowiednich zachowań. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 6.18

zch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.