Muzyka i historia połączą się w Zabrzu. Carbon Silesia Festival w Sztolni "Królowa Luiza"
Tylko dwa dni dzielą nas od kolejnego "Muzycznego weekendu w Trójce", który tym razem spędzimy na Carbon Silesia Festival. 3 i 4 września na trzech scenach zlokalizowanych w dwustuletniej Sztolni "Królowa Luiza" wystąpią artyści tacy jak Agents Of Time, BOKKA, Kamp! czy Tiger & Woods. Wizyta w Zabrzu to także możliwość zwiedzenia kopalnianego wyrobiska, które po wielu latach zostało zrewitalizowane i udostępnione turystom.
W Sztolni "Królowa Luiza" wystąpią artyści tacy jak BOKKA (na zdjęciu), Agents Of Time, Kamp!, czy Tiger & Woods
Foto: mat. organizatora

W kopalni dźwięków
Carbon Silesia Festival to wyjątkowy festiwal na terenie naszego kraju, który już w pierwszy weekend września zachwyci najbardziej wybrednych fanów muzyki tanecznej. W niesamowitej przestrzeni zabrzańskiej Sztolni "Królowa Luiza" przez łącznie 26 godzin będziemy mogli bawić się w rytmie najlepszych produkcji polskiej i światowej elektroniki. Ponad 35 artystów, 3 sceny, strefa chill i food market pozwolą Wam na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i zjechać do prawdziwej kopalni dźwięków i pozytywnych doznań.
Lista wykonawców Carbon Silesia Festival:
- Agents Of Time
- Agim
- Alan Dixon
- Alex Niggemann
- An On Bast Live
- BOKKA
- Booka Shade Live
- Catz`n Dogz
- Demuja
- Glasse
- Gooral
- Gorgon City
- Harland
- Holiday80
- iRobot
- Kamp!
- Kraak & Smaak Live
- Kuba Sojka Live
- Last Robots
- LTJ Bukem & Ruthless MC
- Marcin Krupa
- Nowosad
- Penera
- Reza
- Roger
- Ros Addiction
- Rysy
- Siasia
- Technimatic
- Third Son Live
- Tiger & Woods
- Vacos
– Bramy festiwalu otwieramy o godz. 18.00. Impreza i występy trwają przez 12 godzin, więc skończymy o godz. 6 rano – zapowiada organizator wydarzenia Igor Fleiszer. – Sceny grają niemalże non-stop. W sobotę zapraszamy na festiwal już od godz. 16.00. Na uczestników będzie czekało Muzeum Ratownictwa Górskiego i wiele innych atrakcji.
CARBON Silesia Festival 2021 | trailer #2/CARBON Silesia Festival
W Łaźni Łańcuszkowej
Oprócz muzeum jedną z takich pozamuzycznych atrakcji będzie m.in. Łaźnia Łańcuszkowa kopalni "Królowa Luiza", która powstała w 1890 roku jako pierwszy tego typu obiekt na Górnym Śląsku. Po rewitalizacji we wnętrzu pozostała część oryginalnej ceramiki, system natrysków oraz fragment szatni z hakami i łańcuszkami.
– Nie ma tu zwykłych szafek, szatni, łaźni, a są łańcuszki, na których podciągało się ubrania robocze – wyjaśnia Damian Wilczek, przewodnik po Muzeum Górnictwa Węglowego. – Górnik po przyjściu do pracy musiał się przebrać. Na jednym haku wieszał czyste ubrania, brudne opuszczał, przebierał się i szedł na szychtę. Po szychcie brał prysznic. Górnik do domu nie mógł iść brudny.
Na całość składają się trzy potężne sale – łańcuszkowa, ekspozycyjna i restauracyjna. Łącznie daje to ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.
Tytuły audycji: Pora na Trójkę, Trójka do Trzeciej
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 1.09.2021
Godziny emisji: 7.17, 12.15, 13.16
kr