Jarosław Iwaszkiewicz. Życie zamknięte w opowieści
Ukazało się nowe wydanie wspomnień Jarosława Iwaszkiewicza uzupełnione o dodatkowe rozdziały. – Historia tej książki jest fascynująca – mówi Piotr Mitzner, autor wstępu do nowego wydania "Książki moich wspomnień" i badacz twórczości Jarosława Iwaszkiewicza.
Pisarz Jarosław Iwaszkiewicz podczas spotkania z czytelnikami
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
– Iwaszkiewicz potrafił fascynująco opowiadać. Cała jego poezja i proza to w zasadzie jedna wielka opowieść - podkreśla gość Trójki.
Ta książka, choć była gotowa wcześniej, ukazała się dopiero w 1956 roku. – Tu zadziałała cenzura, zostały usunięte fragmenty antybolszewickie i część dotycząca Ukrainy i tego, czym dla Iwaszkiewicza była kultura ukraińska. Na szczęście te zapiski ocalały – dodaje rozmówca Katarzyny Cygler.
We wspomnieniach wybitny pisarz wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone na Kresach – niezwykle barwnie opisuje życie rodzinne i towarzyskie, zwyczaje świąteczne i codzienność w środowisku zubożałej szlachty. Wraca do dramatycznych lat wojny i odzyskania niepodległości. Błyskotliwie portretuje artystów okresu międzywojnia, z którymi się przyjaźnił: Szymanowskiego, Tuwima, Lechonia i innych. Przytacza fascynujące historie z życia intelektualnego i artystycznego II Rzeczpospolitej.
Potwierdza też, że jest mistrzem słowa i stylu, z ciepłym humorem i ogromną wrażliwością pisze o świecie, który odszedł już bezpowrotnie, a zarazem znakomicie oddaje atmosferę okresu międzywojennego.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Piotr Mitzner (badacz twórczości Jarosława Iwaszkiewicza)
Data emisji: 22.04.2022
Godziny emisji: 11.34
mat. promocyjne/mk