Ekscytacja będzie narastać – Sławosz Uznański, drugi Polak w kosmosie, o przygotowaniach do lotu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekscytacja będzie narastać – Sławosz Uznański, drugi Polak w kosmosie, o przygotowaniach do lotu
Dr Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historiiFoto: Twitter.com/@GovTechPL/@ESA_Euclid

Sławosz Uznański jest, z bardzo dużym prawdopodobieństwem, drugim Polakiem, który poleci w kosmos. Nie wiadomo, czy stanie się to już w tym roku, jednak jest taka możliwość. Polak w eliminacjach pokonał ponad 22 tys. kandydatów z krajów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej, w tym blisko 550 rodaków. Teraz trenuje i przygotowuje się do misji

  • Proces rekrutacyjny do Europejskiego Korpusu Astronautów rozpoczął się w marcu 2021 roku i trwał półtora roku. Spośród 22,5 tys. kandydatów wybrano 17 astronautów i 11 rezerwowych. Sławosz Uznański znalazł się w tej drugiej grupie.
  • 1 września Polak dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów jako astronauta projektowy i rozpoczął wszechstronne szkolenie w Europejskim Centrum Astronautów. Jest możliwe, że jeszcze w tym roku poznamy datę jego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Sławosz Uznański jest inżynierem, specjalistą od technologii cyfrowych odpornych na promieniowanie wykorzystywanych w misjach kosmicznych. Przez kilka lat jako inżynier nadzorował pracę największego akceleratora w CERN. Jest autorem książki o efektach promieniowania w układach elektronicznych oraz współautorem ponad 50. publikacji naukowych. Oprócz języka polskiego, biegle posługuje się językami francuskim i angielskim.

Metafizyka, strach i ekscytacja

Sławosz Uznański urodził się 12 kwietnia, a więc w Międzynarodowym Dniu Lotów Kosmicznych. Czy to miało wpływ na jego życie? Być może – od dzieciństwa fascynował się kosmosem i wszystkim, co jest z nim związane. I jak wszystkie dzieci marzył o lotach kosmicznych. Jednak w jego przypadku to marzenie się spełni.

Co czuł, kiedy dowiedział się, że przeszedł eliminacje? – Na pewno dużo ekscytacji i trochę strachu. Ciężko mi powiedzieć w jakich proporcjach, ale myślę, że to było 90 procent ekscytacji i 10 procent strachu. Myślę, że ten strach może narastać im bliżej będę lotu – zastanawia się. – Myślę też, że ekscytacja również będzie narastać, dlatego, że będę coraz więcej wiedział o dynamice lotu, różnych systemach, jak działa rakieta, jakie eksperymenty czekają mnie do przeprowadzenia na stacji kosmicznej, jak będą wyglądać tam warunki. Wraz z treningiem będę nabierać doświadczenia i mam nadzieję, że ten strach zacznie maleć, a ekscytacja rosnąć – stwierdza.

Przeczytaj także


Minimalny bagaż osobisty

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną Uznański dostanie się rakietą Falcon 9. – Dla nas i dla naszych partnerów to jest jedyna możliwość transportu: loty z Rosjanami zakończyły się jakiś czas temu – tłumaczy.

Bez względu na rodzaj rakiety, kosmiczny bagaż naszego rodaka nie będzie zbyt duży: – Na stacji kosmicznej wszystko jest, a wiadomo, że każdy z astronautów może zabrać zaledwie kilka małych osobistych rzeczy: bagaż osobisty jest bardzo limitowany. A na stacji kosmicznej wszystko jest: ubrania, bielizna, kosmiczne skafandry – wymienia. – Na stację kosmiczną przysyła się regularnie misje cargo, które przywożą wodę, jedzenie a od czasu do czasu świeże warzywa i owoce, żeby astronauci mogli się nimi nacieszyć  przez pierwsze kilka dni. Potem długo będą czekali na taki luksus – opisuje.


Posłuchaj

14:39
Sławosz Uznański o swojej przyszłej misji w kosmos rozmawia z Witoldem Lazarem cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Kółko rakietowe na każdej uczelni

Trójkowy gość dostrzega ogromny potencjał entuzjazmu, jaki tkwi w polskich uczniach i studentach. – Dla mnie najważniejsze są spotkania z nimi, kiedy mogę im poopowiadać o tym, co się u mnie dzieje: jak wygląda szkolenie, po co latamy w kosmos i dlaczego to jest ważne. I widzę dużą motywację do patrzenia w niebo, ale i tworzenia nowych technologii – opowiada. – Praktycznie na każdej większej uczelni technicznej  inżynierowie mają kółko rakietowe, kółko łazików marsjańskich. A na każdej uczelni medycznej są ludzie zafascynowani fizjologią organizmu ludzkiego poza orbitą, w stanie mikrograwitacji – wskazuje.

– Mamy ogromny potencjał w Polsce do wykorzystania i to jest na pewno przyszłościowy kierunek rozwoju. Pytanie, czy chcemy brać udział w budowaniu międzynarodowej technologii kosmicznej? Jeśli tak, to żeby móc w kosmos polecieć, poza kandydatem na astronautę, potrzeba też finansowania technologicznego i eksploracyjnego – dodaje.

Ekscytujący moment podboju kosmosu

– Żyjemy w niesamowicie ciekawym momencie z punktu widzenia eksploracji kosmosu. Przemysł kosmiczny zaczął się niesamowicie rozwijać od momentu, kiedy NASA i Departament Obrony USA uwolnili niska orbitę okołoziemską dla zastosowań komercyjnych. Dzisiaj mamy ogromny rynek kosmiczny, który rośnie bardzo szybko – mówi rozmówca Witolda Lazara. – Wracamy na Księżyc z misjami Artemis: w zeszłym roku był pierwszy star technologiczny, czekamy na pierwszy start załogowy. Jestem bardzo podekscytowany tym, co przyniosą najbliższe lata – zapewnia.

Sławosz Uznański i jego kosmiczne plany. "To będzie nowa przygoda, nowe doświadczenie"/YouTube Polskie Radio


Posłuchaj

14:32
Sławosz Uznański o swojej przyszłej misji w kosmos rozmawia z Witoldem Lazarem cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: dr Sławosz Uznański (inżynier, naukowiec, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej)
Data emisji: 28.03.2024
Godziny emisji: 10.11, 10.22, 10.33, 10.45

pr

Polecane