Katar 2022: Francja-Polska 3:1. Gol Lewandowskiego i dobre pożegnanie z mundialem

• Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chwile po zakończonym meczu Polska-FrancjaFoto: PAP/EPA/Ali Haider

Po pierwszej połowie Biało-Czerwoni przegrywali z Francją po strzale Oliviera Giroud 0:1. Mimo bez wątpienia najlepszego meczu Polaków na mundialu Mbappe podwyższył wynik, a w doliczonym czasie gry po raz kolejny skierował piłkę do naszej siatki. Robert Lewandowski nie strzelił karnego, ale ponieważ sędzia dopatrzył się błędu i nakazał powtórzenie "jedenastki" za drugim razem pewnie skierował piłkę do siatki. Polska przegrywa 1:3, ale z podniesioną głową żegna się z mundialem.

Polskie Radio – oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 – zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial – Katar 2022

Słodko-gorzka przemiana Biało-Czerwonych. Wystarczył jeden błąd

Didier Deschamps zapowiadał duży respekt do polskiej reprezentacji. I rzeczywiście, "Les Bleus" dość spokojnie rozpoczęli spotkanie, testując defensywę Biało-Czerwonych atakami pozycyjnymi. Czesław Michniewicz zapowiadał zmiany w nastawieniu swoich podopiecznych. Lewandowski i spółka kilkukrotnie zrywali się do intensywnego pressingu na połowie rywala, co przekładało się na odbiór piłki i szansę na strzelenie bramki.

"Trójkolorowi" próbowali strzelać głównie z dystansu i po dośrodkowaniach w pole karne. Dobrze radził sobie jednak Wojciech Szczęsny oraz polscy obrońcy. Biało-Czerwoni w 38. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Po centrze w "szesnastkę" piłka trafiła do Piotra Zielińskiego, który oddał mocny strzał w światło bramki. Świetną interwencją popisał się jednak Lloris, a dobitkę z linii bramkowej wybił Raphael Varane.

W 44. minucie "Les Bleus" znaleźli drogę do polskiej bramki. Olivier Giroud urwał się Jakubowi Kiwiorowi, po czym oddał płaski strzał, który minął Szczęsnego i wpadł obok słupka. Po chwili Polacy mogli doprowadzić do wyrównania, jednak strzał Kamińskiego został zablokowany.

53:21
Francja - Polska - pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dominacja "Les Bleus". Gol Lewandowskiego osłodził pożegnanie z Katarem

Drugą połowę "Les Bleus" rozpoczęli od kilku nieskutecznych ataków na bramkę Szczęsnego. Tym razem Biało-Czerwoni nieco rzadziej pojawiali się w okolicach pola karnego Francuzów, choć swoją szansę na gola miał Kamil Glik, który strzelał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka przeleciała jednak wysoko nad poprzeczką.

W 74. Minucie Biało-Czerwoni trafili z piłkarskiego nieba do piekła. Po zamieszaniu w polu karnym piłkę wybił jeden z francuskich obrońców. Trafiła ona jednak pod nogi Oliviera Giroud, który wyprowadził kontrę i zagrał do Dembele. Ten podał do Kyliana Mbappe, który efektownym strzałem podwyższył prowadzenie swojej drużyny.

Polacy atakowali rywali z coraz mniejszym impetem, a jednocześnie zostawiali Francuzom coraz więcej przestrzeni. W pierwszej minucie doliczonego czasu przed kolejną szansą stanął Mbappe, który popisał się efektownym strzałem i strzelił swoją drugą bramkę. Wojciech Szczęsny był bez szans.

W końcówce na boisko wszedł m.in. Kamil Grosicki. Zawodnik Pogoni Szczecin narobił rywalom sporo kłopotów na lewej flance i posłał dwa dośrodkowania w "szesnastkę". Drugie z nich zostało zatrzymane przez Upamecano ręką, a arbiter podbiegł do monitora i podyktował rzut karny.

Do piłki podszedł Robert Lewandowski, lecz jego strzał został obroniony przez Hugo Llorisa. Francuski golkiper przekroczył jednak linię bramkową w momencie strzału i sędzia zarządził powtórkę. Tym razem snajper Barcelony nie pomylił się i pewnie wpakował piłkę do siatki.

56:13
Francja - Polska - drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk
+
+

Sportowe spotkanie w Trójkowym studiu zaczęło się tuż po godz. 15, a poprowadzili je Dariusz Urbanowicz, Krzysztof Łoniewski, Mateusz Warianka. Razem z nimi w studiu był Stephane Wutezi, francuski trener piłki nożnej mieszkający w Poznaniu.

Ponadto w programie słyszeliśmy rozmowę z ekspert francuskiego futbolu Rafałem Dębińskim, przedmeczowe wypowiedzi piłkarzy, trenera oraz ekspertów, a także korespondencji z Francji. Na żywo z Kataru przed meczem połączyli się Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk, oni też komentowali spotkanie z Francją i przekazali reakcje na wynik, po jego zakończeniu. A w Trójkowym studiu wysłuchaliśmy także pomeczowych komentarzy.

1/8 finału: Francja – Polska 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

Żółta kartka – Francja: Aurelien Tchouameni. Polska: Bartosz Bereszyński, Matty Cash.

Sędzia: Jesus Valenzuela (Wenezuela). Widzów: 40 989.

Francja: Hugo Lloris – Jules Kounde (90+2. Axel Disasi), Raphael Varane, Dayot Upamecano, Theo Hernandez – Aurelien Tchouameni (66. Youssouf Fofana), Antoine Griezmann, Adrien Rabiot – Ousmane Dembele (76. Kingsley Coman), Olivier Giroud (76. Marcus Thuram), Kylian Mbappe.

Polska: Wojciech Szczęsny – Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior (87. Jan Bednarek), Bartosz Bereszyński – Jakub Kamiński (71. Nicola Zalewski), Grzegorz Krychowiak (71. Krystian Bielik), Piotr Zieliński, Sebastian Szymański (64. Arkadiusz Milik), Przemysław Frankowski (87. Kamil Grosicki) – Robert Lewandowski