Nie czekaj, zbadaj się
Jedynka
Petar Petrovic
05.05.2011
Po raz drugi Polska Unia Onkologii zorganizowała konkurs Zdrowa Gmina, tym razem zgłosiło się 211 gmin z sześciu województw.
foto: Glow Images/East News
Organizatorzy akcji chcą w ten sposób zachęcić do badań profilaktycznych, monitoring zgłaszalności na badania będzie prowadzony do końca sierpnia. Konkurs trwa od 1 marca.
- Najwyższy wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne zanotowała gmina Domanice – ok. 18, 5 proc. na badania mammograficzne i ok. 11 proc. na badania cytologiczne – informowała Izabela Słamacha z biura organizacyjnego konkursu.
W "Sygnałach Dnia" zaznaczyła, że w konkursie tym nie nagradza się za największą liczbę osób zgłaszających się na badania screeningowe, ale za najwyższy procentowy wzrost zgłaszalności.
Gość radiowej Jedynki tłumaczyła, że w małych miejscowościach i wioskach jest niska świadomość dotycząca profilaktyki. Pierwsza edycja konkursu pokazała, że wójt, czy ksiądz proboszcz, są w stanie przekonać kobiety do pójścia na badania.
Wszystkie badania są bezpłatne. Trzeba jednak spełniać określone kryteria, żeby się na nie zgłosić. Z badań cytologicznych, mogących wykryć raka szyjki macicy, mogą skorzystać kobiety od 25 do 59 roku zycia, badania mammograficzne dotyczą osób z przedziału wiekowego 50 – 69, które nie wykonywały tego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat.
Rozmawiała Dorota Świerczyńska
(pp)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Nie czekaj, zbadaj się" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.