Logo Polskiego Radia

Idea krwiodawstwa i nowoczesne technologie

Jedynka
Urszula Tokarska 28.06.2011
Telefony komórkowe i komputery mogą pokazywać gdzie znajduje się najbliższe centrum krwiodawstwa, zachęcać do pomocy jak najwięcej osób.
  • Idea krwiodawstwa i nowoczesne technologie
Pobieranie krwi w stacji krwiodawstwa.
Pobieranie krwi w stacji krwiodawstwa., foto: fot. Wikipedia, domena publiczna

Idea krwiodawstwa i nowoczesne technologie – na takie połączenie wpadli studenci Politechniki Łódzkiej. Urządzenia takie jak telefony komórkowe i komputery są wszechobecne w naszym życiu, dlatego mogą informować o aktualnych wydarzeniach związanych z oddawaniem krwi, pokazywać gdzie znajduje się najbliższe centrum krwiodawstwa, a przede wszystkim zachęcać do pomocy jak najwięcej osób. Ewa Syta:

Krew to dar życia…

- Oddawałam krew pierwszy raz, trochę się zestresowałam, dlatego zaczęło mi się robić słabo, ale udało mi się oddać 230 ml krwi i jestem bardzo zadowolona.

Polacy krew ofiarują zbyt rzadko. Zazwyczaj tylko przy specjalnych okazjach.

Marcin Franc- doktorant Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej: - Mam grupę „0 Rh+”. Zapasy krwi trzeba uzupełniać świeżą krwią od krwiodawców. Centrum wysyła informację do dawców, którzy są zarejestrowani; czasem dzwoni, czasem zaprasza ich listownie, co jest systemem archaicznym, gdyż zanim informacja dojdzie, jej treść może już być nieaktualna.

Dlatego studenci pod kierownictwem Marcina Franca opracowali specjalny system usprawniający przepływ informacji między centrami a krwiodawcami.

Marcin Franc: - To co my proponujemy, to lokalizacja krwiodawców na podstawie położenia ich telefonu komórkowego. W założeniu, w prototypie jest to nowoczesne urządzenie , nowoczesny smart fon, który posiada GPS i jest w stanie powiedzieć z dokładnością do paru metrów gdzie znajduje się dawca. Projekt może być portowany również na starsze telefony z za pomocą sygnału GSM określona będzie pozycja dawcy. Np. ja jestem Łodzianinem, przebywam koło Gdańska, moja krew jest potrzebna – wtedy system wie, że znajduję się w okolicach centrum w Gdańsku i zaprosi mnie do siebie.

Projekt zakłada także promowanie idei honorowego krwiodawstwa.

Marcin Franc: - Na całym świecie 6% osób oddaje krew, a może oddawać 60%. Dla Polski te statystyki są jeszcze gorsze, bo oddaje krew około 4% osób. Brakuje tych 56%.

Które studenci z Łodzi chcą pozyskać, wykorzystując nowoczesne technologie i portale społecznościowe.

Marcin Franc: - Używamy portali, jak facebook, na których promujemy ideę oddawania krwi i integrujemy ją z całym systemem. Jeśli użytkownik sobie zażyczy, żeby jego aplikacja mobilna była połączona z facebookiem, to kiedy pielęgniarka kliknie OK – ten użytkownik oddał 450 ml krwi, ta informacja zostanie umieszczona na jego profilu facebookowym i przekazana dalej i dalej…

Dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie: - Posiadam grupę B+. Ten projekt jest bardzo interesujący, jesteśmy zainteresowani każdą współpracą i pomocą w promowaniu zasad honorowego krwiodawstwa, w docieraniu do naszych krwiodawców. Może wproszeniu w jakichś dramatycznych sytuacjach, kiedy będzie potrzebna szybka pomoc.
Jeśli chodzi o honorowych krwiodawców w Polsce to mamy zarejestrowanych około 50 tysięcy, jako wielokrotnych. Marzeniem lekarzy jest dwa razy tyle.

Pomysł studentów z Politechniki Łódzkiej już znalazł uznanie. Na początku lipca zostanie zaprezentowany podczas finału konkursu technologicznego w Nowym Jorku.

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń