Idea krwiodawstwa i nowoczesne technologie
Jedynka
Urszula Tokarska
28.06.2011
Telefony komórkowe i komputery mogą pokazywać gdzie znajduje się najbliższe centrum krwiodawstwa, zachęcać do pomocy jak najwięcej osób.
-
Idea krwiodawstwa i nowoczesne technologie
Pobieranie krwi w stacji krwiodawstwa., foto: fot. Wikipedia, domena publiczna
Idea krwiodawstwa i nowoczesne technologie – na takie połączenie wpadli studenci Politechniki Łódzkiej. Urządzenia takie jak telefony komórkowe i komputery są wszechobecne w naszym życiu, dlatego mogą informować o aktualnych wydarzeniach związanych z oddawaniem krwi, pokazywać gdzie znajduje się najbliższe centrum krwiodawstwa, a przede wszystkim zachęcać do pomocy jak najwięcej osób. Ewa Syta:
Krew to dar życia…
- Oddawałam krew pierwszy raz, trochę się zestresowałam, dlatego zaczęło mi się robić słabo, ale udało mi się oddać 230 ml krwi i jestem bardzo zadowolona.
Polacy krew ofiarują zbyt rzadko. Zazwyczaj tylko przy specjalnych okazjach.
Marcin Franc- doktorant Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej: - Mam grupę „0 Rh+”. Zapasy krwi trzeba uzupełniać świeżą krwią od krwiodawców. Centrum wysyła informację do dawców, którzy są zarejestrowani; czasem dzwoni, czasem zaprasza ich listownie, co jest systemem archaicznym, gdyż zanim informacja dojdzie, jej treść może już być nieaktualna.
Dlatego studenci pod kierownictwem Marcina Franca opracowali specjalny system usprawniający przepływ informacji między centrami a krwiodawcami.
Marcin Franc: - To co my proponujemy, to lokalizacja krwiodawców na podstawie położenia ich telefonu komórkowego. W założeniu, w prototypie jest to nowoczesne urządzenie , nowoczesny smart fon, który posiada GPS i jest w stanie powiedzieć z dokładnością do paru metrów gdzie znajduje się dawca. Projekt może być portowany również na starsze telefony z za pomocą sygnału GSM określona będzie pozycja dawcy. Np. ja jestem Łodzianinem, przebywam koło Gdańska, moja krew jest potrzebna – wtedy system wie, że znajduję się w okolicach centrum w Gdańsku i zaprosi mnie do siebie.
Projekt zakłada także promowanie idei honorowego krwiodawstwa.
Marcin Franc: - Na całym świecie 6% osób oddaje krew, a może oddawać 60%. Dla Polski te statystyki są jeszcze gorsze, bo oddaje krew około 4% osób. Brakuje tych 56%.
Które studenci z Łodzi chcą pozyskać, wykorzystując nowoczesne technologie i portale społecznościowe.
Marcin Franc: - Używamy portali, jak facebook, na których promujemy ideę oddawania krwi i integrujemy ją z całym systemem. Jeśli użytkownik sobie zażyczy, żeby jego aplikacja mobilna była połączona z facebookiem, to kiedy pielęgniarka kliknie OK – ten użytkownik oddał 450 ml krwi, ta informacja zostanie umieszczona na jego profilu facebookowym i przekazana dalej i dalej…
Dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie: - Posiadam grupę B+. Ten projekt jest bardzo interesujący, jesteśmy zainteresowani każdą współpracą i pomocą w promowaniu zasad honorowego krwiodawstwa, w docieraniu do naszych krwiodawców. Może wproszeniu w jakichś dramatycznych sytuacjach, kiedy będzie potrzebna szybka pomoc.
Jeśli chodzi o honorowych krwiodawców w Polsce to mamy zarejestrowanych około 50 tysięcy, jako wielokrotnych. Marzeniem lekarzy jest dwa razy tyle.
Pomysł studentów z Politechniki Łódzkiej już znalazł uznanie. Na początku lipca zostanie zaprezentowany podczas finału konkursu technologicznego w Nowym Jorku.