Logo Polskiego Radia

Te porady mogą uratować zdrowie, a nawet życie

Jedynka
Andrzej Gralewski 18.07.2011
Słońce może być wielkim wrogiem naszej skóry. Trzeba o tym pamiętać, zanim położymy się na kilka godzin plackiem na plaży. Taki relaks może skończyć się nawet rakiem skóry.
  • Te porady mogą uratować zdrowie, a nawet życie
Te porady mogą uratować zdrowie, a nawet życie
foto: (fot. sxc.hu)

Piękna, ciemna opalenizna może być wyznacznikiem pozycji społecznej i źródłem zazdrości. Osoba o "czekoladowej" skórze na pewno wróciła właśnie ze wspaniałego wypoczynku. Ciekawe, czy zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierne opalanie może doprowadzić nawet do śmierci.

Lato, nawet tak kapryśne jak nasze, jest okresem, kiedy jesteśmy wystawieni na działanie słońca. – Największym zagrożeniem jest nowotwór – ostrzega dermatolog, prof. Lidia Rudnicka. Tłumaczy, że zależy ono od dwóch czynników. Po pierwsze: od oparzeń. Im tych oparzeń jest więcej i im wcześniej się pojawiają, tym większe jest niebezpieczeństwo zachorowania na raka skóry. Po drugie, istotny jest czas przebywania na słońcu w skali całego życia. Zachowanie ostrożności przez jeden sezon wcale nie wyeliminuje zagrożenia.

Najbardziej niebezpieczny jest czerniak. Ale są też inne nowotwory skóry, które - choć niekoniecznie niosą ze sobą zagrożenia życia - mają poważne konsekwencje. W tym estetyczne. – Najbardziej widoczne są przebarwienia – zwraca uwagę doktor Małgorzata Maj. Ale możliwe są też zrogowacenia skóry, które często stanowią wstęp do nowotworów.

Jak zapobiegać chorobom skóry? Przede wszystkim stosując kremy i olejki z filtrami. Dobór odpowiedniego filtra to sztuka, bowiem dobiera się go do jednego z sześciu fototypów skóry. Najjaśniejszy mają np. mieszkańcy Irlandii: powiązany jest on z włosami blond lub rudymi oraz jasnozielonymi albo błękitnymi oczami. Taki fototyp jest bardzo podatny na oparzenia słoneczne. Z kolei szósty fototyp charakteryzuje po prostu osoby rasy czarnej.

Ludzie podatni na oparzenia słoneczne powinni wybrać filtr nie mniejszy niż 30, a najlepiej 50+. Albo w ogóle unikać słońca, a już na pewno w godzinach 10-14, kiedy ma ono najbardziej negatywny wpływ na skórę. W Europie Środkowej najczęściej występują osoby z drugim lub trzecim fototypem - to szatyni z brązowymi oczami. Im potrzebny jest filtr 20-30.

Często zapominamy, że nawet w ubraniu narażeni jesteśmy na promieniowanie słoneczne. Dlatego też trzeba pamiętać o zabezpieczeniu się kremem lub olejkiem z filtrem. Bo zwykła koszulka bawełniana daje taki sam efekt, jak filtr 15. Na kremach nie należy oszczędzać i co 2-3 godziny smarować się ponownie. To "droga impreza". Obliczono, że rocznie musielibyśmy wydać ok. 4 tysięcy złotych. Tak więc taniej jest zabezpieczać się ubraniem. I nie zapominać o nakryciu głowy, bo również pod włosami może dojść do poparzenia, a w efekcie - do choroby skóry.

Wszyscy powinniśmy raz na rok przebadać się u dermatologa - takie są zalecenia WHO. Badania dermatoskopowe umożliwiają np. wykrycie czerniaka we wstępnej fazie rozwoju, co pozwala na jego całkowite wyleczenie. Wycina się czerniaka i po kłopocie.

Nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza również starzenie skóry. Szybciej dostaje się zmarszczek, i to głębokich, a skóra zmienia kolor na żółto-szary. Ale największe zagrożenie słońce niesie osobom, które większość życia spędzają w pomieszczeniach zamkniętych, a potem wyjeżdżają na działkę czy wycieczkę i za długo przebywają na słońcu. Mniej zagrożone są natomiast osoby, które stale przebywają w otwartej przestrzeni.

Dermatolodzy zalecają maści i kremy, a nie smarowanie się np. oliwą z oliwek. Aby się wchłonąć, produkt musi zawierać pewną ilość wody. Podobnie smarowanie poparzonych promieniami słonecznymi miejsc kefirem przynosi ulgę tylko na chwilę.

Przebywając na słońcu, pamiętajmy też o ryzyku udaru cieplnego. Najbardziej niekorzystne warunki to wysoka temperatura i duża wilgotność połączone z wysiłkiem fizycznym. Jeśli ktoś ulegnie udarowi cieplnemu, trzeba schłodzić jego ciało przy pomocy zimnych kompresów, dać do picia dużo płynów i uzupełnić sole mineralne.

I pamiętajmy: nie zostawiajmy w zamkniętym samochodzie ani ludzi, ani zwierząt.

Rozmawiał Mariusz Gujski.

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń