Jak ustrzec się chorób sercowo-naczyniowych?
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski
22.07.2011
Kardiolodzy alarmują, do 2030 roku z powodu chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych) mogą umrzeć na świecie nawet 24 miliony ludzi.
Grupa ryzyka obejmuje nie tylko osoby obciążone genetycznie. Chorują również ludzie młodzi - po dwudziestym roku życia. Według kardiologów, w ich przypadku przyczyną zgonu będzie raczej zawał serca niż nowotwór. Możemy więc mówić o pandemii chorób serca; w Polsce z tego powodu umiera codziennie około 250 kobiet oraz 230 mężczyzn.
Czym tak naprawdę jest zawał serca i jakie są jego przyczyny?
Zawał serca jest martwicą fragmentu mięśnia serca spowodowaną jego niedokrwieniem, zwykle na tle choroby wieńcowej. Przyczyną może być miażdżyca, czyli zwężenie światła naczyń krwionośnych na skutek tworzących się skupisk płytek krwi. Ich powstawaniu zapobiega stosowanie kardiologicznych dawek aspiryny, tzw. aspiryny na serce. Warto wiedzieć, że 8-10% osób po przebytym zawale mięśnia sercowego w ciągu roku będzie miało kolejny incydent sercowo-naczyniowy.
Czynnikami ryzyka (przyspieszającymi i nasilającymi tempo rozwoju miażdżycy) niepoddającymi się kontroli człowieka są: płeć (w wieku 35-45 lat częściej chorują mężczyźni), zanieczyszczenie środowiska, stres i wiek. Druga grupa czynników ryzyka, na które można wywierać wpływ, zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca to: niewłaściwe odżywianie, otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, brak ruchu oraz nadciśnienie tętnicze, które w Polsce występuje u 36% populacji.
Groźne objawy chorób serca
Objawy chorób serca mogą mieć różny ciężar gatunkowy, zarówno jeśli chodzi o przydatność diagnostyczną, jak i rokowania pacjenta. Oczywiście, nie do pacjenta należy stawianie diagnozy. Na ogół zresztą nie potrafi on tak rozumować i działać, jak lekarze. Powinien jednak - jeśli tylko zauważy u siebie któryś z opisanych poniżej objawów - szukać w porę pomocy lekarskiej.
Jeszcze bardziej dramatyczne są przypadki, w których u chorego występują objawy świadczące o zagrożeniu życia. Najważniejsze z nich to:
- ból zamostkowy o dużym nasileniu, trwający ponad 20-30 min; taki ból wskazuje na świeży zawał serca, jeśli nigdy wcześniej nie występował albo jeśli występował u osoby z chorobą wieńcową, ale mijał po przyjęciu (z zalecenia lekarza) nitrogliceryny, a tym razem nie ustępuje znaczna duszność spoczynkowa, uniemożliwiająca położenie się - wskazuje na obrzęk płuc
- utrata przytomności, nawet bardzo krótkotrwała - może być spowodowana chwilowym zatrzymaniem pracy serca
- napad kołatania serca, zwłaszcza z zawrotami głowy, uczuciem omdlewania, bólem zamostkowym - może być objawem groźnego częstoskurczu.
W takich sytuacjach chory powinien natychmiast znaleźć się w szpitalu.
Jak dbać o serce?
Należy zmienić złe nawyki życia codziennego, więcej się ruszać, zdrowo odżywiać - więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczu i czerwonego mięsa. Zaleca się ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia. Bardzo istotna jest także właściwa profilaktyka farmakologiczna, prowadzona pod okiem lekarza, pozwalająca uniknąć powikłań, z których najczęstszym jest krwawienie z przewodu pokarmowego.
Według kardiologów, osoby w grupie ryzyka oraz chorzy po przebytym zawale mięśnia sercowego powinni stosować aspirynę na serce, w dawkach do 100 mg/ dobę. U zdrowych kobiet zażywanie tej dawki co drugi dzień znacznie zmniejsza także zagrożenie udarem mózgu.
W Polsce z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera rocznie 91 tysięcy kobiet, co stanowi ok. 55% wszystkich zgonów tej płci. Z polskich badań epidemiologicznych wynika, że po 55 roku życia częstość występowania czynników ryzyka jest równie wysoka u kobiet jak i u mężczyzn.
Program zdrowotny: "Narodowy Program Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2010-2010 POLKARD" finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia.
Więcej informacji na stronie: www.kochajserce.pl