Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Powstaje film o rotmistrzu Pileckim. Rozmowa z reżyserem

27 stycznia przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną. Jednym z bohaterów, którzy starali się poinformować świat o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz był rotmistrz Witold Pilecki. O postaci rtm. Witolda Pileckiego mówili w Polskim Radiu 24 Lech Wosiewicz (reżyser filmu o Pileckim) i ojciec Mariusz Bigiel (jezuita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki Auschwitz historia Polski film polski

Czy Polska powinna starać się o reparacje wojenne?

Po wizycie nowego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza w Niemczech nie milknie temat reparacji wojennych. Czy jest to problem w relacjach polsko-niemieckich i jak powinno się go rozwiązać? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Piotr Kołomycki (Młodzi Demokraci PO) i Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy historia Polski

"Do końca walczyli o polskość na terenach odebranych"

Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa historia Polski Kresy Jan Borysewicz

"Podwójnie wyklęty" – film dokumentalny o kpt. "Burym"

Romuald Adam Rajs, ps. Bury (1913-1949) walczył w AK i NSZ. Był oficerem liniowym, a dowodzony przez niego oddział odnosił sukcesy bojowe. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest jednak równocześnie za dokonanie szeregu przestępstw przeciwko ludności cywilnej, m.in. za mord w Puchałach Starych oraz zbrodnię w Zaleszanach (1946). Pamięć o działaniach Rajsa utrzymuje się głównie na Podlasiu. O "Burym" mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Ewa Szakalicka - reżyserka filmu dokumentalnego "Podwójnie wyklęty".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Wilno film polski historia Polski

"Taniec wśród mieczów" Siemiradzkiego nie wróci do Polski

Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Magdalena Ogórek Niemcy dzieła sztuki

"Polakom kazano uznawać tę datę za wielkie i ważne święto"

Minęła kolejna rocznica, kiedy to 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona i podporządkowane jej oddziały Wojska Polskiego wyparły ze stolicy niemieckich żołnierzy. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Arkadiusz Mularczyk - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej oraz dr Witold Wasilewski - historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR historia Polski Związek Radziecki Niemcy Warszawa reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk IPN

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość

"Stanowisko Polski ws. reparacji bez zmian". Komentarze

Po wizycie Jacka Czaputowicza w Berlinie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że stanowisko Polski w sprawie reparacje nie jest zmienione. Zdaniem szefa MSZ dyskusje na ten temat powinny zaś być prowadzone na poziomie ekspertów. W jego ocenie na obecnym etapie nie jest to balast w stosunkach pomiędzy rządami. W audycji Gorący temat komentarz: Jakuba Jałowiczora z „Gościa Niedzielnego” i Marcina Makowskiego z tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy Jacek Czaputowicz historia Polski

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa PRL ZSRR historia Polski Piotr Dmitrowicz

IPN chce ścigać byłych SS-manów. "Słuszne działania"

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do Interpolu o ustalenie, czy żyją funkcjonariusze, którzy służyli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Na liście jest 1600 nazwisk. Jak oceniał w Gorącym Temacie prof. Marek Kornat z Katedry Historii Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działania IPN w tym zakresie są "słuszne".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej IPN