Polskie Radio
Section05

Instytut Pamięci Narodowej

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski symbole dekomunizacja

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja IPN dekomunizacja Karol Nawrocki Armia Czerwona pomniki reżim historia Polski komunizm

Komunistyczne pomniki w Polsce. IPN: odwołują się do fałszywej narracji, zostaną usunięte

- Dotychczas rozpoznaliśmy ok. 60 takich obiektów, które jeszcze przetrwały i które propagują symbole totalitarne, symbole komunistyczne, związane z propagandą, indoktrynacją sowiecką. Odwołują się one do tej fałszywej narracji o rzekomym wyzwoleniu, braterstwie broni, wdzięczności - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Karol Nawrocki komunizm dekomunizacja pomniki historia Polski społeczeństwo POLSKA

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prof. Szwagrzyk: nie możemy o nich zapomnieć

1 marca po raz 11 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski Krzysztof Szwagrzyk

Poszukiwania szczątków polskich bohaterów. Wiceprezes IPN: ślad miał po nich zaginąć

- Wokół śmierci majora Józefa Kurasia, a szczególnie wokół pogrzebania jego szczątków istnieje wiele historii oraz mitów. Przekazy są różne, często sprzeczne, ale najbardziej popularne mówią o tym, że szczątki majora były przewiezione do Krakowa i tam miały być pogrzebane na terenie dziedzińca wewnętrznego Urzędu Bezpieczeństwa. Ten teren był przez nas badany, we wskazywanym miejscu nie było szczątków - mówił w Polskim Radiu 24 o szczątkach Żołnierza Wyklętego wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci okupacja sowiecka okupacja niemiecka POLSKA

80 lat temu powstała Armia Krajowa. Rozkaz podpisał gen. Władysław Sikorski

Z rozkazu naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, 14 lutego 1942 roku przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Armia Krajowa to nie była zwyczajna konspiracja wojskowa, tylko komponent szerszego założenia, jak Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Władysław Sikorski IPN Dorota Truszczak

TYLKO U NAS Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz odeszli 2022 piotr gontarczyk KULTURA literatura historia Polski służba bezpieczeństwa PRL POLSKA społeczeństwo

Wybory członka Kolegium IPN. Dr Rydliński: Platforma Obywatelska wycofała się z zobowiązań

- Może być i tak, że jako zwolennik tego, aby socjaldemokracja była w Polsce siłą podmiotową i prowadziła własną politykę, drażnię liderów Platformy Obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog (UKSW i Centrum im. I. Daszyńskiego), który kandydował na stanowisko członka kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Popiełuszko Sejm IPN Adrian Klarenbach