Polskie Radio
Section05

Instytut Pamięci Narodowej

"Represjonowani za to, że trwali przy polskości". Specjalna inicjatywa IPN

- Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku to pigułka losu Polaków, tych najbardziej poszkodowanych po roku 1918, 1920 i 1921 po ukształtowaniu granic państwa polskiego - powiedział dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Mirosław Golon. Zainicjował tym samym inicjatywę Instytutu mającą na celu przypomnienie historii Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  IPN Gdańsk historia Polski pamięć społeczeństwo POLSKA

IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.
Zobacz więcej na temat:  komiks historia Polski

Prof. Szwagrzyk o działaniach Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN: znajdujemy ofiary obu totalitaryzmów

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, podsumował działania Biura w mijającym roku. Jak wyjaśnił, eksperci prowadzili prace poszukiwawczo- ekshumacyjne w blisko 80 miejscach w Polsce i za granicą. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć i ekshumować szczątki blisko 2000 ofiar totalitaryzmów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa Żołnierze Wyklęci komunizm nazizm IPN

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny 13 grudnia PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności". Prezes IPN o stanie wojennym

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że stan wojenny opóźnił odzyskanie przez Polskę pełnej wolności o kilka lat. - Gdyby ten głos "Solidarności", który narodził się w Gdańsku, nie był stłamszony przez 13 grudnia 81 roku, to być może i Polska i Europa Środkowo-Wschodnia szybciej doczekała by się wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL komunizm represje Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL Karol Nawrocki społeczeństwo

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach POLSKA stan wojenny IPN historia Polski debata

Spotkanie Michnika z Jaruzelskim. Prezes IPN: to nagranie jest uosobieniem problemów III RP

- Formuła rozmowy Michnika i Jaruzelskiego jest potwierdzeniem znanych faktów, a więc procesu spoufalenia części elit "Solidarności" i komunistów - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, komentując opublikowane nagranie ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Nawrocki Adam Michnik Wojciech Jaruzelski stan wojenny PRL komunizm społeczeństwo III RP TVP Gazeta Wyborcza

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Mateusz Morawiecki: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

W niedzielę obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier strajki

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Premier: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

W niedzielę obchodzimy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier HISTORIA strajki