Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Alfabet Gombrowicza" - "F" jak "ferdydurkiści"

W cyklu "Alfabet Gombrowicza" przyszedł czas na literę "F" jak "ferdydurkiści". Posłuchaliśmy opowieści Klementyny Suchanow - autorki dwutomowej biografii Gombrowicza "Ja, geniusz" oraz książki "Argentyńskie przygody Gombrowicza". Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy opowieści Konstantego Jeleńskiego i prof. Michała Głowińskiego o ich fascynacji tą powieścią.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura Dorota Gacek pisarze i poeci Dwójka Festiwal Dwa Teatry książki lektury

Po pół wieku Władysław Hasior powraca do Zamku Królewskiego. Wystawa w Bibliotece Królewskiej

50 lat po tym, jak wystawa Władysława Hasiora otworzyła zabytkową przestrzeń Zamku Królewskiego dla prezentacji dzieł kultury, dzieła tego wybitnego i kontrowersyjnego artysty powracają w to miejsce. Tym razem bez mała 100 jego prac zostało zaprezentowanych w Bibliotece Królewskiej na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia".
Zobacz więcej na temat:  rzeźba grafika Władysław Hasior Zamek Królewski Warszawa wystawa Wojciech Fałkowski Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

POLSKIE RADIO 24 Kino w plenerze i w sieci, także dla dzieci. Wakacyjne seanse Filmoteki Narodowej

Ponad 30 tytułów zostanie za darmo wyświetlonych w plenerowym kinie w Warszawie w ramach "Filmowego Dziedzińca FINA". Filmoteki Narodowej. Filmy zostaną pokazane w siedzibie instytucji przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. O tej i innych atrakcjach przygotowanych przez FINĘ na lato opowiadała rzeczniczka tej instytucji Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  FILM filmoteka narodowa kultura masowa rozrywka Polskie Radio 24

Absolutny naturalizm - mówi Łukasz Suchocki o swoim filmie "Camper"

W Koszalinie zbliża się już do końca 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona debiutującym twórcom i prezentująca ich pierwsze dzieła. I właśnie przede wszystkim o tym będzie rozmawiał ze swoimi  gośćmi Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  FILM festiwal filmowy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film Ryszard Jaźwiński Debiuty Premiery Trójka

"Obudź się". Film o kibicowskim świecie i ludzkim dramacie

- Czasami jesteśmy w takich sytuacjach, że nic nie możemy zrobić. W skrajnościach ludzie się rozpadają albo próbują zrobić cokolwiek. Biorąc pod uwagę charakter bohaterki filmu, to ona za wszelką cenę chciała działać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Filip Dzierżawski. Jak mocno film "Obudź się" wszedł w świat kibiców piłkarskich?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kibice Filip Dzierżawski

"Takie historie są perełkami". Adamski o filmie "Jedno życie" z Anthonym Hopkinsem

- Film "Jedno życie" oparty jest na pewnym sentymentalizmie, a Anthony Hopkins jest mistrzem tworzenia ról, które wyciskają z nas emocje. Jednocześnie jest to dobrze nakręcone. To kolejna piękna historia o tym, że nawet w piekle znajdzie się anioł, który będzie chciał czynić dobro - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Adamski. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Anthony Hopkins Holokaust Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 "Zderzenie z historią". Henryk Miśkiewicz i Piotr Kostrzewa na płycie "Come Back"

- Dotarłem do archiwum Polskiego Radia, gdzie odnalazł się utwór "Come Back" Henryka Miśkiewicza, i go zagraliśmy. Jednak za tym, aby nagrać płytę, lobbowała żona Miśkiewicza. To nie mogło się inaczej skończyć - mówił w Polskim Radiu 24 dyrygent Piotr Kostrzewa z Chopin University Big Band, który razem z saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem przedstawia nowy album.  
Zobacz więcej na temat:  Henryk Miśkiewicz Piotr Kostrzewa płyta Polskie Radio Agencja Muzyczna Polskiego Radia

"1989. Pozytywny mit" w "Trójce pod księżycem"

"Potrzebujemy nowych opowieści. Takich, które nauczą nas żyć z pękniętymi bohaterami (…). W musicalu to oczywiste. Skazy czynią bohaterów ciekawszymi (…). Dopiero z takimi pękniętymi bohaterami możemy się naprawdę utożsamiać. Dopiero od nich możemy się uczyć. (…). Może to coś, co historycy, publicyści i politycy mogliby podpatrzeć na Broadwayu?" - czytamy w rozdziale 23. - "Lechu, co masz do powiedzenia" - książki pod tytułem "1989. Pozytywny mit".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Teatr Szekspirowski w Gdańsku Teatr im. Juliusza Słowackiego Marcin Napiórkowski Mirosław Wlekły Zbigniew Canowiecki Wojciech Fułek TEATR Sopot

Gdy kryminał przecina sport. Literacka historia przestępczego futbolu

Na kilkanaście godzin przed startem Euro 2024 Grzegorz Kalinowski w towarzystwie Mariusza Czubaja i Dominika Panka zapraszają na opowieść o najważniejszych książkach i filmach o futbolu, zwłaszcza o jego ciemnej, przestępczej stronie. Pojawiają się więc "Do przerwy 0:1", "Środkowy napastnik zginie o zmierzchu", "Wojny niebieskie" i dużo więcej. Punktem wyjścia są jednak wątki kryminalne i korupcyjne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał literatura

Grzegorz Rosiński: polski mistrz komiksu. Startuje wielka retrospektywna wystawa jego twórczości

"Kapitan Żbik", "Thorgal", "Yans", "Szninkiel" – te tytuły sprawiają, że serce fanów komiksów biją szybciej. A łączy je nazwisko twórcy, Grzegorza Rosińskiego, polskiego rysownika, grafika, malarza. Już od najbliższego weekendu w warszawskim PKiN-ie będzie można zobaczyć dużą, retrospektywną wystawę poświęconą jemu i jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  wystawa komiks Grzegorz Rosiński Pałac Kultury i Nauki Warszawa malarstwo Radosław Nałęcz Trójka

Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA moda wystawa Kasia Dydo Łódź

Festiwal Dwa Brzegi ma 18 lat! – Będzie ciekawie, bo już wszystko nam wolno – zaprasza Grażyna Torbicka

Jak ten czas płynie: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest już pełnoletni! I po raz18. organizatorzy zapraszają do malowniczego Kazimierza Dolnego i równie urokliwego Janowca na spotkanie z filmami i twórcami, ale także z muzyką, sztukami plastycznymi, literaturą. To już za trochę ponad sześć tygodni, na przełomie lipca i sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  FILM festiwal filmowy Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Festiwal Filmów i Sztuk PNB Paribas Dwa Brzegi Grażyna Torbicka Jadwiga Jankowska-Cieślak Daniel Olbrychski Witold Gombrowicz Andrzej Seweryn Dorota Kędzierzawska Cannes Trójka Tomasz Żąda

"Ludzie": Ewa Bogusz-Moore - przyszła dyrektorka Filharmonii w Kolonii

Audycję "Ludzie" odwiedziła Ewa Bogusz-Moore - jeszcze przez jeden sezon dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Od sierpnia 2025 roku przenosi swoje życie zawodowe do Kolonii, bowiem zwyciężyła w konkursie na dyrektorkę tamtejszej Filharmonii. Jest pierwszą osobą z Polski, która obejmie tak wysokie stanowisko w muzycznym świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Szydłowska Ewa Bogusz-Moore filharmonia Kolonia MUZYKA zarządzanie